Responsive Web Tasarım

Gelişen teknolojiler ile İnternet sayfa yapıları ve web tasarımı kavramı değişti. Peki ya sizin siteniz? Mobil uyumlu Responsive bir site için...

Gelişen teknoloji ile birlikte İnternet sayfa yapıları ve web tasarımı kavramı değişti. Web sitenizi piyasada kullanılan tüm ekran çözünürlükleri ve boyutları için html kodlama stili olan CSS teknolojisi ile sorunsuz çalışan uyumlu (Responsive) bir site olması için gerekli tüm teknik çalışmaları yapıyoruz.
 
İnternet siteniz bu teknoloji ile bilgisayar, tablet, telefon ve benzeri tüm ekranlarda; yatay scrollbar’sız ve sorunsuz bir şekilde çalışan, gösterildiği cihaza duyarlı, uyumlu web tasarım/web sayfası haline gelmektedir.
 
Google ve diğer tüm arama motorları, aramalarda mobil uyumlu sitelere öncelik vereceği haberleri ile artık İnternet siteleriniz de bu teknoloji olmazsa olmaz bir seçenek haline gelmiştir.
 
Responsive web tasarım, web sitesinin mobil ve tablet cihazlardan girildiğinde site içindeki resim, yazı gibi elementlerin ekran genişliğine göre yeniden şekillenip ekrana tam oturması ile oluşur. Genellikle desktop, tablet ve mobil versiyon olarak 3 kademeli şekilde tasarlanır.
 
Standart Web sitelerine mobil cihaz kullanarak giren ziyaretçiler siteyi görüntülemekte ve gezmekte genellikle güçlük yaşarlar. Ziyaret edilen site responsive yada mobil site değilse, okumak istedikleri alanı ancak zoom (yakınlaştırma) yaparak, kısıtlı bir alanı görüntüleye bilirler ve kulanım zorluğu çekerler.
Sayfa menülerini gezmekte oldukça zordur ve menüler mobil uyumlu olmadığı için genellikle gitmek istedikleri linki de bulamayabilirler.
 
Googlenin de açıkladığı üzere arama motorları da responsive siteleri ciddi şekilde destekleniyor. Bir sayfanın arama motorlarında hem kendi alan adı hem de "m.alanadiniz.com" gibi farklı subdomain (altalanadı) altında bir mobil versiyonunun olmasındansa tek url ile sayfanın responsive yapılması daha uygun buluyor. Çünkü artık mobilden yapılan aramalarda genellikle arama motorları sayfanın mobil uyumluluğuna dikkat ederek sonuçları sıralıyor.
 
Ayrıca artık mobil cihazlar üzerinden web site ziyaretleri Türkiye'de %35 seviyelerine yükseldiğini (şimdilik) doğrudan kendi internet sitelerimizin analyticsleri aracılığı ile gözlemlediğimizi de belirtmekte fayda görüyorum. Bu oranın Türkiye'de çığ gibi büyüyen mobil pazarını da düşündüğümüzde daha da artacağını tahmin etmek içten bile değil. Bu sebeple responsive özellikli Web/İnternet sitelerinde ciddi bir artış öngörülüyor.
 
Responsive Web Tasarım ihtiyaçlarınız ve bilgi/destek almak için bizimle irtibat kurabilirsiniz... 0212 233 00 62