SİRİ SİRİ SİRİ NEDİR BU SİRİ NE DEMEK? ANLAMI NEDİR? MEREK EDENLER BURAYA...

Tarih : 16.4.2015 Okunma Sayısı : 71351
Siri Siri Siri Nedir bu SiriSon 1 haftadır nereyi açsam neyi okusam mutlaka bir Siri haberidir gidiyor.  Tüm medya mal bulmuş mağribi gibi sarılmışlar siri ile ilgili haber yapma yarışı halindeler. Hatta haber programının birinde sesin sahibi bayanla yapılan röportajı bile dinlemeden edemedim. 
 
Oda kendince haklı tabi evlenme teklif edenlermi dersin, para isteyenler mi, espiri yapanlarmı, kötü emellerine cevap bekleyenler mi, küfür edip karşılık bekleyenler mi haddi hesabı yok. Normal eh nihayetinde milletçe belirgin bir özelliğimiz eğlenceli oyuncak buldukmu b....nu çıkartmadan edemiyoruz.
 
Şimdi okadar yazdık çizdik yukarda biraz anlatalım bakalım bu siriyi... Siri Nedir? Siri Ne Ne Demek? Siri'nin Anlamı Nedir? Siri Nasıl Kullanılır? 

SİRİ NEDİR?

Siri (telafuzu SIRİ) Apple'ın iOS işletim sistemi için tasarlanmış yani iPone4S ve üstü ve iPadlerde default olarak gelen bir kişisel akıllı asistan ve navigasyon programıdır.
 
Uygulama kullanıcıların sorularını cevaplamak için doğal bir dille oluşturulmuş arayüzünü kullanıyor, sahibinden gelen isteklere öneriler sunuyor ve bir bazı istekleri gerçekleştirmek için web hizmetlerini de kullanıyor.
 
Apple'ın yazılım konusundaki iddiası şu ki: Siri, zamanla kullanıcının kişisel tercihlerine uyum sağlar, sonuçlarını kişiselleştirir ve bu performansıyla paralel olarak yakındaki restoranları tavsiye eder veya direkt yol tarifinde bulunur.
 
Siri Siri Siri Nedir bu SiriSiri iOS 5'ten sonra iOS'un ayrılmaz bir parçası olmuştur ve yazılımı destekleyen ilk ürün iPhone 4S'tir. Üçüncü nesil iPad, iOS 6 ve Siri ile birlikte satışa sunulmuştur ve daha sonra iPhone 5, beşinci nesil iPod Touch, dördüncü nesil iPad ve iPad Mini'lere de Siri eklenmiştir. Ayrıca Siri'yi seslendiren kişi Susan Bennett olarak bilinmektedir. iOS 8.3 ile birlikte Türkçe dil desteği de gelmiştir.
 
Apple iOS'a gelen 8.3 güncellemesihnin Türk kullanıcılar açısında da farklı bir önemi var. Bu güncellemeyle birlikte Apple'ın sesli asistanı Siri'ye Türkçe konuşma özelliği eklendi. Siri bugüne kadar sadece belli dillerde yapılan konuşmalara yanıt verebiliyordu ve bu diller arasında Türkçe yoktu.
 
İşte ne olduysa bu güncelleme ile gelen Siri Türkçe dil desteğinden sonra oldu. Ekranlar İnternet, Tv haber programları her mecrada Siri Siri Siri diye bangır bangır ücretsiz Apple reklamları dönmeye başladı. Yani Apple Türkiye medyasında para verse bu denli etkili bir reklam yapamazdı heralde diye düşünmeden edemiyorum. Eeee sonuç da Apple boşuna Apple olmadı...
 
Açıkçası Siri'yi bir eğlence uygulaması olarak kullanmak yada gerçekten bir asistan gibi kullanmakta size kalmış o hazır ve sizden gelecek emir ve istekleri bekliyor. Sözlü olarak arama yaptırtabilir, not kaydettirebilir, ajanda tutturabilir, alarm kurdurabilir vs.. yüzlerce farklı işlemi yaptır ta bilirsiniz. Tercih tamamen size kalmış. Bu arada bir konuyu da belirtmeden bitirmek istemiyorum siriden bulunduğunuz sözlü talepler Apple tarafından kayıt altına alındığını bilmeniz de fayda  var.
 
Apple’ın gizlilik politikasına göre, Siri’yi ve Dikte’yi kullanırken söylenen ve dikte edilen sözler, kaydedilip isteklerin işlenmesi için Apple’a gönderiliyor. 
 
Ancak telefonun konum servislerinden hem Siri’yi hem de Dikte’yi kapatırsanız Apple, kullanıcı verilerinizle birlikte en son sesli giriş verilerinizi de siliyor.


SİRİ SİRİ SİRİ NEDİR BU SİRİ NE DEMEK? ANLAMI NEDİR? MEREK EDENLER BURAYA...