PTT´den Dalton Kardeşler Uyarısı

Tarih : 27.5.2016 Okunma Sayısı : 10170

Bilinen markaların online fatura formatları kullanılarak gönderilen ve İnternet kullanıcılarını yanıltarak Sahte Fatura mailleri gönderen milyarlarca para çalan dolandırıcılar artık taktik değiştirdi. Dolandırıcılar Posta gönderisi ile ilgili bir sorun olduğu ve "Adres Güncelleme" yapılması konusunda mailler gönderiyor ve bunu yaparken de PTT ’nin adı kullanıyor.

PTT Adres Değişiklik Formu Virüslü Mail UyarısıHal böyle oluncada insanın aklına 1.800'lü yılların meşhur Posta arabası soyguncuları ve çocukluğumuzun çizgi film kahramanları, hepsinin adını bir türlü sıralayamadığımız JOE, JACK, WILLIAM ve AVERELL yani namıdeğer Dalton kardeşler geliyor.

Teknolojinin gelişmesiyle artık Dalton kardeşlerde teknolojiye ayak uydurarak posta arabası yerine doğrudan elektronik posta yolu ile soygun yapmaya başladı diyebiliriz. Öyle ki mail ile gönderilen dosyalara şifre koyan ve bu şifreyi açmak için kişilerden para isteyen modern zamanın bu Dalton kardeşleri, hem kişilerin kimlik ve kredi kartı bilgilerini alıyor, hem de yüksek ücretler talep edip vatandaşları mağdur ediyor. Yani ne bildiğimiz Dalton kardeşler kadar masum nede onlar kadar beceriksizler. 

PTT tarafından yapılan uyarılarda ise PTT tarafından hiçbir zaman böyle bir uygulamanın yapılmayacağı belirtilirken, PTT adına mail ya da telefon üzerinden yapılan işlemlerin resmi bir özellik taşımadığı belirtildi. Kişilerin bu tür durumlarda emniyet güçlerinden yardım istemesi önerilirken, bu tür çağrılara ya da maillere inanılmaması gerektiği vurgulandı.

PTT dolandırıcıların "Adres Değişikliği Formu" benzeri formların kullanıcılara yolladığı belirtilirken, kullanıcılara hiçbir seçim şansı tanımayan dolandırıcılar küçük ücretler talep ederek milyonlarca kişiden vurgun yapıyor. Dolandırıcıların bir diğer yöntemi kullanıcıların bilgisayarını ele geçirmek olurken, mail ile gelen linke tıklayarak işlem yapan kullanıcıların bilgisayarındaki tüm veriler şifreleniyor. Şifreleme işlemlerinin ardından bilgisayar kullanılamaz hale gelirken dolandırıcılar bilgisayarda yazdıkları notlarda belirledikleri meblağın ödenmesi durumunda bilgisayardaki tüm şifrelerin kaldırılacağını söylüyor. Bu tür durumlarda dolandırıcılara güvenmek daha fazla zarar görmeye sebep olabiliyor.

PTT Adres Değişiklik Formu Virüslü Mail UyarısıPTT'nin yayınladığı başın bülteni aşağıdaki gibidir.

"Oltalama e-Posta Hakkında..."
 

"Son günlerde, gerek Şirketimizce sürdürülen araştırmalar gerekse çağrı merkezimiz ve müşterilerimizden çeşitli iletişim kanalları ile gelen geri bildirimler neticesinde, Şirketimiz adı kullanılarak kötü amaçlı yazılım barındıran birtakım e-postaların kimi vatandaşlarımızın mail adreslerine gönderildiği, bu durumun ise çeşitli mağduriyetlere sebep olduğu tespit edilmiştir."

Söz konusu e-postalarda bulunan linkler tıklanıldığında Şirketimize ait gönderi takip sayfasının bir benzeri açılmakta olup, "Adres Değişiklik Formu"nun indirilmesi istenilmektedir. Dosyanın indirilmesi durumunda içerisinde bulunan virüs (zararlı yazılım) kişinin bilgisayarına bulaşmakta ve bilgisayardaki veriler ulaşılamaz olmaktadır.

Şirketimizden hiçbir şekilde bu tür e-postalar gönderilmemektedir.


Müşterilerimizin mağdur olmamaları için e-posta ile gelen linkleri tıklamamaları, ayrıca zararlı siteden indirilen dosyanın zamanla farklı türevleri çıktığından, etkilenmemek için bilgisayarlarında muhtelif antivirüs programlarının en güncel halini bulundurmaları kendi güvenlikleri açısından elzemdir.


Kamuoyuna saygıyla duyurulur.


Yazar: Ömer ÖZTÜRKPTT´den Dalton Kardeşler Uyarısı