Tinder Nedir? Tinder Nasıl Kullanılır?

Tarih : 31.8.2015 Okunma Sayısı : 166247
Son zamanlarda en çok dikkatimi çeken uygulama Tinder.
Neden mi? 
Ne zaman arkadaşlarla bir yerlere gitsek malum hepsi erkek oluyor genelde ilk dikkatimi çeken hepsinin sırayla kontrol ettikleri uygulamalar arasına artık Tinder uygulamasınında girmiş olduğu. Bu duruma istinaden ne yapıyor bunlar Tinder de ne işe yarar nasıl kullanılır anlamında bir inceleme yapıp sizlerle paylaşmak istedim.     
 
İlk bakışta çok basit bir uygulama olan Tinder uygulaması bireylerin facebook hesaplarıyla oturum açarak android ve ios işletim sistemli akıllı cihazlarında kullanabilecekleri sosyal bir eş arama etraftakı kızlara göz atma (erkekler için tabi) onlara istek gönderme ve kendisini eş olarak kabul edenlerle  flört etme uygulaması diyebilirim :)
 
Uygulamayı yükleyip Facebook ile eşledikten sonra ki uygulama Facebook profilinizden ve bilgilerinizdende faydalanıyor sıra etrafta flört için istek göndermek isteyeceğiniz diğer Tinder kullanıcılarını bulmaya geliyor.
 
TINDER NEDİR? TINDER NASIL KULLANILIR?Tinder'de arayacağınız kullanıcıları yaş aralığı ve size ne kadar yakınlıkta olması gerektiğini km cinsinden belirtebiliyorsunuz (lokasyon bazlı çalışıyor) buradada cihazınızın bu uygulama için konum servisine erişimine izin vermiş olmanız gerekiyor. Makul bir mesafe belirttikden sonra uygulamayı kullanan ve aradığınız kritere uygun (Bayan, Erkek, Herikiside olabilir ve yaş aralığı) profiller kapak resimleri isim ve yaş bilgileri ile tek tek listelenmeye başlıyor. Bundan sonra çıkan profil resmine baktıktan sonra Resmin üzerinde ilginizi çekmiyorsa "SOLA" (NOPE) hoşlandınız ve flört etmek istiyorsanız SAĞA (LIKE) doğru parmağınızı sürüklemeniz veya alt menüde gözüken kalp simgesine tıklamanız ve onunda sizi kabul etmesini beklemeniz gerekiyor. Beğendiğiniz Profilin detayına girerek diğer resimlerine, enson ne zaman online olduğuna, izin vermiş ise instagram ve facebook albümlerine erişebiliyorsunuz.
 
Bana göre tüm olay bu fakat birazdaha teknik olarak anlatımını aşağıda yapıyorum.
 
Tinder Kendisini "Tinder etrafındaki yeni ve ilginç insanlarla tanışmanın eğlenceli bir yoludur. Beğenirsen sağa çek veya pas geçersen sola. Beğendiğin biri de seni beğenirse, bu bir eşleşme olur! Bir eşle sohbet et veya bir Anı tüm eşlerinle birden paylaşmak için fotoğrak çek. Kendi ifade etmenin ve arkadaşlarınla paylaşmanın yeni bir yoludur." şekilde ifade ediyor.
 

Peki Tinder uygulaması nasıl kullanılır?

 

Modern hayatın bizden çaldığı zaman bize uygun arkadaş, eş ve partner bulma şansımızı da azalttı. İnsanlar artık arkadaşlarını ve hatta eşlerini bile internetten bulmaya başladı. Bunun farkına varan girişimciler Sean Rad bu durumdan yararlanarak arkadaş, eş ve partner bulmaya yarayan bu Tinder uygulamasını geliştirdi. Tinder uygulamasının fikir babası ve kurucusu olan Sean Rad‘ın uygulamayı geliştirme hikayesi ise tamamen sevgilisinden ayrılmasından kaynaklanıyor.
 
Tinder uygulaması kullanışlı arayüzüyle bir çok ülkeden sonra Türkiye’de de büyük ilgi gördü. Facebook hesabıyla kolay bir şekilde oturum açılan uygulamada kullanıcı akıllı telefonundaki Gps yardımıyla 2 ile 160 kilometre yakınındaki Tinder uygulaması kullanıcılarını yakınlık, cinsiyet ve yaş gibi kriter filtrelerinden geçirerek arattırabiliyor. Ardından ise arattırma sonuçlarındaki fotoğraflara bakarak fotoğrafın alt kısmındaki kalp işaretini ya da çarpı işaretini tıklayarak beğendiği kullanıcı ile iletişim kurma imkanı yakalarken beğenmediği kullanıcıyı da rahat bir şekilde pas geçebiliyor. Fakat kullanıcıların birbirleri ile iletişim kurmaları süreci sadece birbirlerini uygulamada karşılıklı bir şekilde beğenmeleri ile oluyor. Bir kullanıcı diğerini beğendiğinde karşı tarafa bildirim gitmiyor. Şans eseri diğer kullanıcınında onu beğenmesi gerekiyor. Ardından ise mesajlaşma ekranı açılıyor ve iki kullanıcıda sınırsız bir şekilde Tinder uygulaması ile mesajlaşabiliyor. Böylelikle yakın çevrenizdeki insanlarla iletişim kurma, arkadaşlık etme ve hatta evliliğe adım atma şansı bulmuş oluyorsunuz.
 
Tinder’i akıllı cep telefonunuza kısıtlı özelliklerle ÜCRETSİZ olarak indirip, hemen kullanmaya başlayabiliyorsunuz. 
 
Tinderi diğerlerinden ayıran özelliği ise işini basit ve en iyi şekilde yapıyor oluşu. Bu sebeple Türkiye'de binlerce insan Tinder müdavimi olmuş durumda.
 
 
Hem İos hem de Android işletim sistemli cihaz kullanıcılarının kullanımına sunulan uygulamanın şu an için Microsoft versiyonu bulunmuyor. Tinder uygulamasını Android telefonlar için Google Play Store üzerinden İos işletim sistemine sahip Apple cihazlar içinde Apple Store’dan ücretsiz indirebilirsiniz.

Yazar: Ömer ÖZTÜRK
AdWords Sertifikası 
Analytics Sertifikası 
 Tinder Nedir? Tinder Nasıl Kullanılır?