PayPal Türkiyede para transfer işlemlerini durdurdu.

Tarih : 31.5.2016 Okunma Sayısı : 6864

Şimdi haberin detayına geçmeden bu sistemi hiç kullanmayan okurlarımız için kısaca PayPal hakkında birkaç kelime kurarak PayPal'ın ne olduğu ve ne işe yaradığını anlatmak istiyorum konuyu bilenler PayPal Nedir paragrafını geçebilir.
 

PAYPAL NEDİR?

PayPal, internet üzerinden çalışan online bir ödeme yapma veya ödeme alma sistemidir. Doğrudan kredi kartınızı kullanmadan Internet üzerinden güvenli alışveriş yapılmasını veya istenilen yere sadece bir e-posta adresi kullanarak para gönderilmesini sağlar. PayPal Belçika, Almanya, Avusturya, Fransa, İsviçre, İspanya, Birleşik Krallık, Amerika Birleşik Devletleri gibi birçok ülkede sorunsuz çalışır. Bu güne kadarda Türkiye'de yerel web siteleri bulundurarak Türk kullanıcılarınada hizmet vermekteydi. PayPal ile Amerikan Doları, Yen, Türk Lirası gibi birden çok para birimini kullanarak Ödeme Alabilir ya da Ödeme Yapılabilmektedir.
 

PayPal Türkiyede para transfer işlemlerini durdurdu.PAYPAL ACABA TÜRKİYEDEN NEDEN ÇEKİLDİ?

Şimdi gelelim PayPal'ın Türkiyedeki faliyetlerini durdurması ve bunun arkasındaki sebeplere;

PayPal'ın kendi açıklamasına göre ki benimde aklıma azbuçuk mantıklı sebep bu gibi geliyor oda Türkiye’de ödeme faaliyetlerinde bulunmak için yaptıkları lisans başvurusunun Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu yani BDDK tarafından reddi nedeniyle faaliyetlerini durdurma kararı aldıkları.

Diğer bir söylenti ise Türkiyedeki diğer rakiplerin sahaya inmesi olarak konuşuluyor ve buda aslında iyi düşünüldüğünde hiçde boş bir kuruntu gibi durmuyor. Peki kim bu rakipler PayU, iyzico, BKM Express vs.. diyebiliriz.

Şimdi insanın aklına başka sorularda gelmiyor değil koskoca PayPal yıllardır hizmet veriyor Türkiye'de ve hatta yerel ofiside var BBDK'dan lisans alamadı ve çekilmek zorunda kaldı peki ya diğerleri lisanssız mı çalışıyor? Yada onların akıbetide ilerleyen günlerde böylemi olacak bilemiyoruz yoksa bunu bir bahane olarak öne sürerek rakebetçi ortamda umduğu geliri elde edemediği için mi çekiliyor bunlar soru işaretleri olarak aklımızda kaladursun ve ödeme alma ve ödeme gönderme ile ilgili bu örneği iyi bir ders olarak almakta ve mutlaka bu sistemleri kullananların böyle durumlara karşıda mutlaka bir alternatif bulundurmasında fayda var diye düşünüyorum.

PayPalın Türkiyeden çekilmesi basit bir haber gibi görünsede İnternet üzerinden doğrudan ticaret ve dolaylı işlemleri çok etkileyeceği kesin bunların enbaşında Ebay, Aliexpress vs.. gibi yurt dışı satış siteleri olacak. Diğer taraftanda hizmet verip ödemesini PayPal üzerinden alan insanlar var tabi...

Artık olan oldu Türkiye'de PayPal defteri şimdilik kapandı diyebiliriz. PayPal sitesinde konu ile ilgili "Türkiye’deki Müşterilerimiz İçin Önemli Bilgilendirme PayPal olarak Türkiye’deki faaliyetlerimizi durdurduğumuzu üzülerek bildirmekteyiz." başlığı altında detaylı bilgiler ve aklınıza takılan; param ne olacak? yok paramı alabilecekmiyim? vay efendim sen kapatsanda ben göndermeye calışırsam ne olur? ben bunlardan birşey anlamadım kardeşim bana bunu biri anlatsın vs... tüm soruların cevapları kendi sitesinde var onlarıda oradan okursunuz artık diyelim ve bu haberimizede noktayı koyalım.

 

Paypal: https://www.paypal.com/tr/home 

Yazar: Ömer ÖZTÜRKPayPal Türkiyede para transfer işlemlerini durdurdu.