Google ´Caps Lock´ tuşunu kaldırıyor.

Tarih : 25.12.2010 Okunma Sayısı : 14180

Google, Chrome işletim sistemli Acer ve Samsung dizüstü bilgisayarların önümüzdeki yılın ilk yarısına kadar piyasaya sürüleceğini açıkladı. Ancak açıklama bununla sınırlı kalmadı. Biraz Steve Jobsvari bir hareketle önemli bir değişikliğe giderek ‘Caps Lock' tuşunu kaldırılacağı duyuruldu.

Google'ın markalandırmadığı ve işletim sistemini denemek üzere ürettiği ‘Cr-48 kod' adlı bilgisayarda da ‘Caps Lock' tuşu bulunmadığını belirtelim. Peki, Google neden böyle bir yeniliğe gidiyor?

Google'a göre, eğer yorumlardaki harflerin tamamı büyük harflerle yazılmazsa kalite artacak. Dev şirketin bu fikre nereden kapıldığı bilinmiyor. Belki gelen yorumlar üzerinde oluşturulan istatistiklerden böyle bir sonuç çıkabilir ancak tek sorumlunun büyük harfler olduğunu düşünmemek gerekir.

"TAMAMEN BÜYÜK HARFLE YAZILMASI GEREKEN CÜMLELER İÇİN NEDEN ZORLANALIM Kİ?" gibi bir soru büyük harflerle yazıldığı için kalitede düşüş olmaz. Tabii büyük harfler kullanıldığında "bağırıyormuşuz" gibi bir anlam da çıkıyor.

Biraz daha internet kültürünün nereye, nasıl ulaştığını görebilmeyi denemek düşen kalitenin sadece büyük harflerden kaynaklanmadığını gösterebilir.Google ´Caps Lock´ tuşunu kaldırıyor.