Zararlı içerikleri kaldırtmak artık daha kolay!

Tarih : 16.4.2012 Okunma Sayısı : 8912

Zararlı içerikleri kaldırtmak artık daha kolay!İnternette hak kaybına uğradığını düşünenler, adli mercilere gitmeden veya yüksek bedelli avukatlık hizmeti almadan da ''içerik kaldırtma'' yöntemini uygulatabiliyorlar.

Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'nın uluslararası kamu ve özel kurumlarla işbirliği içerisinde gerçekleştirdiği çalışmalar sayesinde, internetteki sakıncalı içerikler ve kişilerin maddi ve manevi hak kaybına uğradığı mahremiyet ihlallerinin engellenmesi konusunda önemli gelişmeler yaşanıyor.

TİB İnternet Daire Başkanı Osman Nihat Şen'in TBMM Bilişim ve İnternet Araştırma Komisyonu'nda verdiği bilgiye göre, TİB'in başlattığı ''uyar-kaldır'' yöntemi uyarınca hem kuruma doğrudan ihbarda bulunuluyor, hem de ilgili arama motoruna, sakıncalı içeriğin silinmesine ilişkin doğrudan başvurulabiliniyor. Bu başvurularda dile getirilen taleplerin büyük çoğunluğunun karşılandığı gibi, böylece avukatlık masrafı ödemeksizin kişilerin hak kaybı önlenebiliyor.

Kurum, bu tür uygulamalardan haberdar olmayan vatandaşları bilgilendiriyor ve kişisel hak kaybı yaşadıkları hususlara ilişkin alacakları tedbirler konusunda toplumu bilinçlendirmeye çalışıyor.

İçerik kaldırma yöntemi nasıl çalışıyor?

''İçeriği Google'dan Kaldırma'' yöntemi için adı geçen arama motoruna yine internet üzerinden bizzat ulaşım sağlanıyor ve kısa süre içerisinde bir cevap alınıyor. Sisteme başvurulduğunda, ''Bu araç, geçerli yasalar uyarınca Google'dan kaldırılması gerektiğine inandığınız içeriklerin bildirimi sürecinde size yol gösterecektir. Bu formu doldurmanız, tam olarak araştırdığınız konu ile ilgili gereken tüm bilgilere sahip olduğumuzdan emin olmamıza ve sorunu en kısa zamanda çözmemize yardımcı olacaktır'' deniliyor ve kullanıcıya hangi konuda hak kaybı yaşadığına ilişkin sorgulamalar yapılırken, gerekli yönlendirmelerle sistemin işleyişi sağlanıyor.

Örneğin ''Telif hakkımı ihlal eden içerik buldum'' şıkkı işaretlendiğinde, kullanıcıya telif hakkına konu olan eserin metin mi, resim mi, film mi olduğu soruluyor ve ardından ayrıntılı bir formun doldurulması isteniyor. Kullanıcı, yine internet üzerinden söz konusu formu dolduruyor ve ardından içerik silinmesine ilişkin talebinin sonucunu bekliyor.

Sisteme girerken istenilen bilgilerin doğru bir biçimde verilmesi durumunda sonucun büyük oranda mağdur kişi için olumlu olduğu, yani kişinin, hak kaybına uğradığını düşündüğü içeriğin silindiği bildiriliyor.Zararlı içerikleri kaldırtmak artık daha kolay!