HD televizyon dönemi kapanıyor.

Tarih : 30.5.2012 Okunma Sayısı : 9493

HD televizyon dönemi kapanıyor.Uluslararası Telekomünikasyon Birliği (ITU), yüksek çözünürlüklü "Ultra High Definition Television" standardının teknik detayları üzerinde anlaşmaya vardı. ITU, 3840x2160 ve 7680x4320 çözünürlüğündeki televizyonları UHDTV olarak adlandıracak.

Bu iki çözünürlük, sırasıyla 4K ve 8K olarak bilinecek. ITU'nin R Study Group 6 başkanı Christoph Dosch, yaptığı açıklamada "Bu, gerçekten ITU-R Study Group 6'nın gurur duyacağı bir başarı. Bu öneri, dünya çapındaki kurumların UHDTV'yi gerçeğe dönüştürmeye güvenle başlayabileceği anlamına geliyor."

Yeni teklifi meydana getiren ITU-R Working Party 6C başkanı David Wood ise bunun televizyonun eşi görülmemiş bir gerçeklik seviyesine ulaşmasının bir başlangıcı olduğunu söylüyor. Woord, bu sistemleri evimizde görmenin birkaç yıl alacağını ancak bunun gerçekleşeceğini sözlerine ekledi.

Teklifin renk derinliği, çerçeve frekansı, ses şemaları gibi detayları verilmiyor. Teklifin geçerli olabilmesi için "yöneticiler" tarafından imzalanması gerekecek.
 HD televizyon dönemi kapanıyor.