En Çok Şikayet Alan İnternet Siteleri

Tarih : 7.9.2012 Okunma Sayısı : 10870

En Çok Şikayet Alan İnternet SiteleriBilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu ihbar merkezi, en fazla şikayet edilen internet sitelerini açıkladı.

 
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) bünyesinde hizmet veren Bilgi İhbar Merkezine, en fazla internet sitelerindeki "müstehcen" içeriklerle ilgili şikayet geldiği bildirildi. Müstehcenliği fuhuş ve Atatürk aleyhine işlenen suçlar izledi.
 
TİB yetkililerinden alınan bilgilere göre, TİB bünyesinde 2007 yılında kurulan Bilgi İhbar Merkezinin ilgi alanına "katalog suçlar" olarak tanımlanan, "intihara yönlendirme, çocukların cinsel istismarı, uyuşturucu/uyarıcı madde kullanılmasını kolaylaştırma, sağlık için tehlikelimadde, müstehcenlik, fuhuş, kumar oynanması için yer ve imkan sağlama ve temini, Atatürk aleyhine işlenen suçlar" gibi konular giriyor.
 
Vatandaşların, telefon, SMS ve e-posta aracılığıyla ihbarlar yaptığı Bilgi İhbar Merkezine, 2011 yılında vatandaşlar ve ilgili kurumlardan 207 bin 550 ihbar geldiği belirtildi. Gelen ihbarların yüzde 78'inin "müstehcenlik" içeren sitelerle ilgili olduğu kaydedildi.
 
İhbarların dağılımı Müstehcenliği, fuhuş ve Atatürk aleyhine işlenen suçlar takip ediyor. Vatandaşlar genel olarak pornografik içeren sitelerle kumar suçu işlendiği iddia edilen siteleri merkeze şikayet ediyor. 2011 yılındaki "katalog suçlarla" ilgili ihbarların sayısal dağılımı ise şu şekilde oluştu:
 
Müstehcenlik: 120 bin 437
 
Fuhuş: 13 bin 619
 
Atatürk aleyhine işlenen suçlar: 8 bin 300
 
Kumar oynanması için yer ve imkan sağlama: 6 bin 733
 
Çocukların cinsel istismarı: 3 bin 494
 
Sağlık için tehlikeli madde temini: bin 144
 
İntihara yönlendirme: 643
 
Uyuşturucu/uyarıcı madde kullanılmasını kolaylaştırma: 119
 
Katalog suçlar dışındaki ihbarlar: 53 bin 61
 
İhbarlar İlgili Kurumlara İletiliyor
 
Aile sorunlarından çocukların ödevleriyle ilgili konular başta olmak üzere internet ortamına yönelik tüm sorunlar, merkez aracılığıyla TİB'e ulaştırılıyor. Yapılan ön inceleme sonrası diğer kurum ve kuruluşları ilgilendirdiği değerlendirilen ihbarlar, ilgili yerlere iletiliyor. Yapılan bir ihbarın kategorisinin belirlenmesi, kaydedilmesi, değerlendirilmesi ve teknik analizinden sonra öz denetim çerçevesinde içeriği barındıran siteyle elektronik bilgilendirme yapılıyor.
 
Bu sistem aracılığıyla, yaklaşık 100 bin içeriğin, erişim engelleme işlemine gerek kalmadan ilgili sitesahipleri veya moderatörleri tarafından çıkartıldığı belirtildi. Erişim engelleme işleminin, son çare olarak başvurulan bir yöntem olduğu kaydedildi.
 
Hayvan Dövüştürme ve Sahte İlaç da Var
 
Merkezin asıl ilgi alanının "katalog suçlar" olmasına rağmen, vatandaşlar tarafından "kişisel hakaret", "terör", "hayvan dövüştürme", "kontör dolandırıcılığı", "sahte ilaç iddiası" gibi çok farklı konularda da şikayetler geldiği ifade edildi.
 
İnternet kullanıcılarının, katalog suçlar kapsamında gördükleri internet içerikleriyle ilgili ihbarlarını, söz konusu web adresini ve uzantısını (URL) tam ve eksiksiz olarak yazıp, "ihbarweb.org.tr" elektronik posta adresine ve 0312 582 82 82 telefon numarasına yapabilecekleri kaydedildi.
 
Ayrıca, ihbarların, tüm operatörlerden kısa mesaj yoluyla "1199" numaralı mesaj servisi aracılığıyla da yapılabileceği belirtildi.


En Çok Şikayet Alan İnternet Siteleri