.TC Türkiye İçin Yeni Bir Alan Adı Uzantısı

Tarih : 5.11.2012 Okunma Sayısı : 9467

.TC Türkiye İçin Yeni Bir Alan Adı UzantısıInternet Ülke Alan Kodları” uygulaması, ABD denetiminde bir kuruluş olan ICANN’a bağlı hepinizin bildiği gibi. Çok uzun zaman önce Türk hükümetinin internetin geleceğini tahmin edememesinden dolayı da, maalesef “.com.tr”, “.gov.tr”, “k12.tr” gibi tamamen Amerikan olan domain uzantılarını kullanmaya başlamışız.

Mesela Almanya’nın domain uzantısı “.de”, “.com.de” değil. Ya da Fransa, “.fr”.

Türkiye internet dünyası, tam da bu domain uzantısı sıkıntısını çözmek üzere “.TC” domain uzantıları ile özdeşleşir mi bilemiyoruz. Ancak anlatalım:

.TC alan adının sahibi olan İngiliz AdamsNames şirketini satın alan Alman kökenli INTERSTATE şirketinin Türkiye’de kurduğu TCNET Internet Şirketi tarafından pazara sunulacak olan “.TC” domain uzantısı üç aşamada Türk halkının hizmetine sunulacak.

Markaların ve kurumların internet ortamında isimlerinin farklı kişilerce alınmasıyla yaşadıkları mağduriyeti göz önünde bulunduran TCNET yönetimi sorumlulukları gereği pazara girdikleri ilk dokuz gün yalnızca Marka Tescil Belgesi olan kurum ve kişilere özel kayıt haftası olarak ayırdıklarını açıkladılar. 19 Kasım 2012 tarihinden itibaren ise bir hafta ‘’ön satış haftası‘’ yaparak Internet dünyasının yenilikçi girişimci camiasına alan adlarını sunacaklar.

3 Aralık 2012 tarihinden itibaren ise “.TC” domain uzantısı isteyen herkesin kullanımına sunulacak.

Tüm ülkelerde ülke alan kodu uygulaması isimden hemen sonra gelerek kullanılmasına rağmen ülkemizde “.com” uzantısı birlikte kullanılmakta ve çoğu zaman da ODTÜ’den kaynaklanmak üzere, satın alma süreci deinternet ortamının hız ve koşullarına göre çok yavaş kalmaktadır. Dolayısıyla “.com.tr” pazar payı “.com” uzantısının % 20’sinden daha az olmuştur.

Ayrıca önemli bir ek bilgi olarak; ‘’.TC’’ uzantılı alan adı kullanan markaların haklarını korumak amaçlı olarak girişimde bulunan TCNET yönetimi, tüketicilerle yaptığı sözleşme gereği herhangi bir itilafta İstanbul Ticaret Odasının kurduğu hakem kurulunun kararlarına uyacak. Diğer uzantılarla ilgili yurt dışı mahkemelerde haklarını arayan marka, kişi ve kurumlar ‘’.TC’’ uzantısında böyle bir sorun yaşamayacak..TC Türkiye İçin Yeni Bir Alan Adı Uzantısı