Sahte e-faturalara dikkat!

Tarih : 25.12.2012 Okunma Sayısı : 13336

 Sahte e-faturalara dikkat!E-posta adresine gelen 1.150,83 TL’lik cep faturası ile şok olan Z.Ç. faturasında bir anormalliğin olduğunu anlayınca hemen gsm operatörü ile iletişime geçti. Yetkililer “Söz konusu e-postalar art niyetli kişiler tarafından gönderilmektedir. İletiyi açmadan siliniz” uyarısında bulundu.

 
Hackerlerin gönderdiği sahte e-fatura bilinçli tüketiciye takıldı. Dolandırıcılar son zamanlarda sahte e-fatura düzenleyerek kişilerin e-postalarına göndererek bilgisayarlarına virüs bulaşmasını sağlıyor. Böylece kişilerin isim, e-posta, fatura ve kargo adresleri, telefon numaraları ve hatta kredi kartlarının bilgilerini kolaylıkla ele geçirebiliyor. Şirketine ait cep telefonu faturasının beklediği tutardan fazla gelmesiyle şüphelenen Z.Ç. dolandırıcılık olayını ortaya çıkardı. sikayetvar.com’a  gönderdiği şikayet ile dolandırıcıların kendisine gönderdiği sahte e-faturayı paylaşan şikayetçi dolandırıcıların nasıl bir yol izlediğini anlattı. Dolandırıcıların nasıl bir yol izlediğini merak ediyorsanız dolandırıcıların tuzağından kurtulan Z.Ç.’nin anlattıklarını mutlaka okuyun.
 
Faturalar Birbiri İle Uyuşmayınca Uyandı
 
“Gsm operatörümün iletişim bilgilerine benzer bir adresten mail geldi. Mail gerek görsel gerekse iletişim bilgileri açısından gerçeği aratmıyordu. Fatura tutarını görünce şok oldum. Toplam fatura tutarım 1.150,83 TL olarak gösteriliyordu. ‘Faturanızı ödemek için hemen tıklayın’ diye de bir buton koymuşlar. Gelen borca şaşıran ve heyecana kapılan cep telefonu kullanıcılarının hemen bu butona tıklamalarını istiyorlar. Hemen gsm operatörümün internet sitesine girerek güncel faturama baktım. Her iki fatura birbiri ile uyuşmuyordu. Siteden girip baktığımda faturamda bir anormallik olmadığını ve mailde yazılan rakamın yanlış olduğunu gördüm.”
 
Yetkililer Uyardı: “Açmadan Silin!”
 
Gsm operatörüne gönderdiği şikayet sonrası Z.T.’ye ulaşan yetkililer ise “Söz konusu e-postalar tarafımızca gönderilmemektedir. Bu e-postalar adreslerimizi benzetmek suretiyle art niyetli şahıslar tarafından gönderilmektedir. Bu e-postanın hangi kaynaktan çıktığını tespit etmeye çalışıyoruz. Kimler tarafından gönderildiği belli olmayan ve bilgisayarınıza yüklenen zararlılar, hackerların bilgisayarların kontrolünü ele geçirmesine ve şahsi bilgilerinizin çalınmasına neden olabiliyor. Söz konusu e-postayı virüs içeren ekli dosyayı açmadan silmenizi tavsiye ederiz.” uyarısında bulundu.


Sahte e-faturalara dikkat!