Sanal alemde itibar uyanıklığı!

Tarih : 25.12.2012 Okunma Sayısı : 8249

Sanal alemde itibar uyanıklığı!Google aramalarında, sosyal ağ ve sözlüklerde itibar zedeleyecek bilgileri sildiğini iddia edenlerin sayısı artıyor. Oysa kullanıcıların binlerce dolarını alan bu uyanıklar bilgileri silmiyor, sadece arka sayfalara öteliyor.

 
İnternet kullanımının giderek artması kişilerle ilgili en mahrem bilgileri de ortaya döküyor. Birçok kişi sanal alemde yer alan yalan-yanlış bilgilerden dolayı itibarının zedelendiğini düşünüyor. Bu alandaki boşluk birçok fırsatçıya iş kapısı oldu. Çünkü bunlar sosyal ağlarda sahte isimle açılmış hesapları kapatabileceklerini iddia ediyor. Yeni tanıştığı kişi veya firmayla ilgili Google aramalarında itibar zedeleyen bilgileri silebileceğini iddia eden şirketlerin bir kısmı adeta itibar avcılığı yapıyor. Çünkü bunlar bilgileri silmiyor, sadece arka sıralara gönderiyorlar.
 
TEK ÇARE HUKUK 
Google aramalarında internet siteleri dışında sosyal ağlardaki ve sözlüklerdeki bilgiler de indekslenmeye başladıkça sinir katsayıları da yükselmeye başladı. İtibar uyanıkları işte tam bu noktada devreye girerek "hakkınızdaki her şeyi sileriz" idiyorlar. Oysa herhangi bir kişi veya kurumun hukuksal yolları kullanmadan bunu yapması imkânsız. Google yetkilileri de bu konuda hizmet veren ve aramalarda öne çıkmak veya bilgiyi tamamen kaldırmak üzere yapılan başvuruların kendileriyle ilgili olmadığını sürekli açıklamak zorunda kalıyor.
 
GOOGLE YETKİLİ DEĞİL
İnternet sitelerinde yer alan bilgileri Google, temizleyemiyor. Onlar sadece var olan bilgiyi indeksliyor. Bu nedenle Google'a değil bilginin yer aldığı internet sitelerine başvurmak gerekiyor. Bu siteler için de hukuksal yöntemlerin kullanılması tavsiye ediliyor.
 
İSİM DE SIKINTI
Google'da yapılan arama sonuçlarına itibar edenlerin artması uyanıkların işine yarıyor. İsim benzerliği de bir başka sıkıntı olarak öne çıkıyor.


Sanal alemde itibar uyanıklığı!