QR Kod Nedir? Ne İşe Yarar? Nerlerde Kullanılır?

Tarih : 17.1.2013 Okunma Sayısı : 20381

QR Kod Nedir? Ne İşe Yarar? Nerlerde Kullanılır?Yurtdışında daha yaygın kullanımda ancak ülkemizde de yerini almaya başladı.  QR Code  (Quick Response Code) yani Türkçesi; Çabuk Tepki Kodu; akıllı telefonlar ile gelişmeye başlamış ve akıllı telefonların kamerası ile okutulabilen bir barkod  sistemi.  Örneğin masabaşı bilgisayarınızda bir websitesinde dolaşıyorsunuz. Ancak bu siteye cep telefonunuzdan ulaşmak istediniz. Acil de dışarı çıkmanız lazım. O uzun web adresini akıllı telefonunuza tekrar yazmanız yerine, QR Kod‘u telefonunuzun kamerası ile okutup akıllı telefonunuzun tarayıcısında o sayfayı saniyeler içerisinde incelemeye başlayabiliyorsunuz.

Ancak QR Kodu sadece web sitesi adresi barkodu gibi düşünmemek lazım. Gün geçtikçe oldukça kreatif işlerde ve farklı alanlarda karşımıza çıkıyor. Şöyle bir sıralama yapalım, bakalım QR Kod bizleri nerelere yönlendirebilir?
 
» Websitesi
 » Youtube Videosu
 » Google Maps
 » Sosyal Medya Hesaplarımız
 » iTunes Linkleri
 » Düz Metinler
 » Telefon Numarası
 » SMS Mesajı
 » e-Mail Adresi
 » e-Mail Mesajı
 » VCard(Kontak Bilgileri)
 » Etkinlik(VCalendar)
 » PayPal “Buy Now” Linkleri
ve daha niceleri…

Öyleyse düşünelim. Bu QR kodları basılı halde kullandığımız zaman neredeyse herkes ve herşeyle interaktif hale gelebiliyoruz. Kısaca QR Kod için sizin dijital varlığınızın ete kemiğe bürünmüş ve elle tutulur hali diyebiliriz.

Artık kaşesini mi yaptırırsınız? Bu işi artistik hale getirip t-shirt’e mi basarsınız? Çikolataya  bastırıp sevgilinize, ya da potansiyel sevgilinize mi verirsiniz? Ofisinizde dekorasyon olarak mı kullanırsınız? Kedinize, köpeğinize tasma mı yaptırırsınız? Resim sergilerinde ya da müzelerde bilgi verecek düzenek olarak  mı kullanırsınız? Tamamen size kalmış. Pazarlamacılar için oldukça eğlenceli yeni bir araç bu.

Şu bir gerçek! QR Kodları günlük yaşayışımız içerisinde ilerleyen günlerde daha fazla görüyor ve kullanıyor olacağız.QR Kod Nedir? Ne İşe Yarar? Nerlerde Kullanılır?