Mobil İmza, Bedava Olacak!

Tarih : 24.1.2013 Okunma Sayısı : 10053
Mobil İmza, Bedava Olacak!Elektronik imzanın ülkemizde kullanılmaya başlanmasından 7 yıl sonra sevindirici haber geldi. İnternet bankacılığına girişte de büyük kolaylık ve güvenlik sağlayan mobil imza, bedava olacak.
 
2003 yılında Eczacıbaşı ve Türkiye Bilişim Vakfı önderliğinde kurulmuş olan Türkiye’nin ilk elektronik sertifika hizmet sağlayıcısı E-GÜVEN‘in 2012 yılı değerlendirmesinde tüketicilerin ve kurumlara hem güvenlik hem de büyük kolaylık sağlayan çözümler masaya yatırıldı.
 
Güncel veriler
Değerlendirmeye göre; elektronik imzanın ülkemizde kullanılmayabaşlanmasından bugüne kadar geçen 7 yıllık sürede, sadece E-GÜVENtarafından 300 bin nitelikli elektronik sertifika üretildi ve 2012 yılında 36 milyon adet doğrulama işlemi yapıldı.
 
Elektronik ortamda yapılan işlemlerin kayıt altına alınması, elektronik verilerin üretildiği ve değiştirildiği zamanın tespit edilmesine yönelik 1 yıl içerisinde 1 milyon 200 bin adet zaman damgası atıldı.
 
E-GÜVEN Genel Müdürü Can Orhun ile gerçekleştirdiğimiz özel röportajda, konuyla ilgili merak edilenleri masaya yatırdık.
 
E-imza bedava olacak!
 
Değerlendirme toplantısında önemli açıklamalar yapan Orhun, internetbankacılığına giriş için SMS’e alternatif olarak kullanılan mobil imza seçeneği de yakında ücretsiz olacağını ve maliyetin bankalar ve GSM operatörleri tarafından karşılanacağı belirtildi.
 
Şu anda mobil imza için ayda 5 TL, abonelik bedeli ödemek gerekiyor. Bu ödeme, telefon faturanıza ekleniyor.
 
Kurumsal verimlilik e-imza ile artıyor.
Bireysel kullanıma göre kamu ve özel sektördeki kurumlar ve şirketler tarafından daha fazla tercih edilen e-imza, kurumların iç süreçlerindekullandıkları her türlü uygulamaya kolayca entegre edilebiliyor.
 
 
E-GÜVEN İş Geliştirme, Kurumsal Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Grup Müdürü Ayşegül Tüzün, e-imza kullanımına ilişkin verdiği bir örnekte,Türkiye genelinde organizasyon yapısı özelinde 5-10 bin çalışanı olan bir kurumun bordrolama işleminin saatlerce, günlerce sürdüğünü hatırlattı.
 
Bu biçimde kurumlar ve ilgili çalışanlar için külfete dönen bordrolama çalışmalarının, uygun maliyetle sunulan e-imza ile bir kaç tuşa basarak çözüleceğini ve böylece hem bütçesel hem iş gücü noktasında önemli bir verimlilik sağlanacağına dikkat çekti.

Kaynak:shiftdelete.com


Mobil İmza, Bedava Olacak!