Sadece Hosting Telecity Group´a Satıldı

Tarih : 9.5.2013 Okunma Sayısı : 12574
Sadece Hosting Telecity Group'a SatıldıTürkiye’de kurulan bir internet girişiminin yabancı şirketler tarafından satın alınmasına bir süredir şahit olmuyorduk. Bu sessizliği bozan haber SadeceHosting ve yeni sahibi TelecityGroup’tan geldi.

İngiltere merkezli veri merkezi şirketi TelecityGroup SadeceHosting’in tamamını satın aldığını duyurdu.
 
TeleCityGroup’un internet sitesinde yayınlanan duyuruda Türkiye’nin gelişmekte olan bir pazar olduğunun altı çizilirken Avrupa ve Asya arasındaki (klasik) köprü görevinden de bahsediliyor. Grubun yer aldığı diğer pazarlara göre Türkiye’nin veri merkezi kapasitesi daha düşük olmasına rağmen internet trafiğinin Avrupa’daki en hızlı yükselişi gerçekleştirdiğinin altı çiziliyor.
 
Satın alım sonrasında SadeceHosting CEO’su Selçuk Saraç TeleCityGroup’un Türkiye operasyonunun başındaki isim olacak.
 
2004 yılında kurulan SadeceHosting yaklaşık 9 yıldır bireysel ve kurumsal web barındırma çözümleri sunuyor. Satın alım ile birlikte TeleCityGroup’un faaliyet gösterdiği ülke sayısı dokuza çıkmış oldu. Birleşik Krallık’ın yanı sıra telekomunikasyon şirketi Almanya, İtalya, İrlanda ve İsveç gibi Avrupa ülkelerinde hizmet sunuyor. 1998 yılında kurulan TeleCityGroup 2012 yılı için 283 milyon pound gelir açıklamıştı.
 
SadeceHosting’in satış rakamı da belli oldu. Londra Borsası’na yapılan duyuruda şirketin 25 milyon pound (70 milyon TL) karşılığında satın alındığı belirtiliyor. Satışın nakit karşılığında gerçekleştirildiği ve finansal hedeflerin tutturulması durumunda artı 4 milyon poundun daha ödeneceği bilgisi açıklamada yer alıyor.


Sadece Hosting Telecity Group´a Satıldı