Facebook, #Hashtag özelliğini ekledi peki ne kadar kullanıyoruz?

Tarih : 25.7.2013 Okunma Sayısı : 9300
Facebook sosyal ağların en önemli araçlarından biri olan hashtag’leri Haziran ayında platformuna eklemişti. Facebook hashtag’lerinin özellikle markalar için kullanışlı olacağı ve bu sayede daha fazla tüketiciye ulaşacakları öngörülüyordu. Ancak Simply Measured‘ın yaptığı araştırma markaların bu özelliği çok fazla benimsemediklerini ve tüketicilerden geri dönüş alamadıklarını gösteriyor.
 
 

Facebook, #Hashtag özelliğini ekledi peki ne kadar kullanıyoruz?

Interbrand’in belirlediği en iyi ilk 100 marka sıralamasında yer alan markaların Facebook kullanımlarını inceleyen araştırma bu markaların sadece %20′sinin hashtag’leri paylaşımlarında kullandığını söylüyor. Hashtag’leri pazarlama aracı olarak kullanan markaların bundan pek geri dönüş alamadığını ve etkileşim sağlayamadığını da belirten araştırma, Facebook hashtag kullanımının bir reklam stratejisi olarak henüz tam olarak kabul edilmediğini ileri sürüyor.

Inside Facebook‘a konuşan Simply Measured pazarlama analisti Nate Smitha, Facebook’ta hashtag kullanımına yönelen markaların neden tüketicilerle etkileşime geçemediğini bu kullanımı pazarlama stratejilerine tam olarak entegre edememelerine bağlıyor. Hashtag’leri aynı Twitter ve Instagram’da olduğu gibi Facebook’ta da uygulayan markalar, Smitha’ya göre yanlış bir yol benimsemiş durumda. Zira Smitha’ya göre bir Facebook hashtag’inin başarılı olması ve etkileşim sağlayabilmesi için markaların daha sağlam bir altyapı üzerine kurulu bir çapraz platform kampanya stratejisi benimsemesi lazım.

Ayrıca Smitha’ya göre Facebook’ta hashtag kullanımı henüz çok yeni olduğu için sosyal ağ kullanıcıları tam olarak bu kullanıma entegre olamadılar. Twitter alışkanlıklarını Facebook’a dönüştürmeyi henüz başaramayan Facebook kullanıcıları takip ettikleri markaların iletilerini okurken hashtag’leri istemsiz olarak görmezden geliyor. Bu sebeple hashtag’lere tıklanma sayısı Facebook üzerinde çok az bir seviyede kalıyor.
 
Bunlara ek olarak araştırmada markaların en büyük etkileşimi görsel paylaşımlardan aldığı belirtiliyor. Markalar paylaştıkları fotoğraflar aracılığıyla ortalama 9,400 etkileşim alırken, her video paylaşımından 2,500 etkileşime ulaşıyor. Ayrıca ilginç olarak Facebook’ta en fazla tüketici etkileşimi sağlayan markalar otomobil markaları. Bu markaların başını ise Ferrari, Mercedes-Benz, BMW çekiyor. Facebook’ta en fazla etkileşim alan markaların ortalama olarak 19,9 milyon hayranı var ve bu markalar ortalama olarak günde 2,5 ileti paylaşıyorlar. En fazla hayranı olan marka, şaşırtıcı olmayacak bir şekilde Facebook. 93 milyon hayrana sahip Facebook’u 68,6 milyon hayranla Coca-Cola ve 45,8 milyon hayranla MTV takip ediyor.


Facebook, #Hashtag özelliğini ekledi peki ne kadar kullanıyoruz?