Laptop (Notebook) Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Tarih : 14.10.2015 Okunma Sayısı : 29948
Laptop alacaksınız ama nelere dikkat etmeniz gerekiyor bilmiyorsunuz. Hangi marka Laptop'u almalısınız yada Laptop'un özellikleri ne olmalı bir türlü karar veremiyor musunuz? İşte size Laptop tavsiyesi, Notebook tavsiyesi. Karar vermenizde faydalı olacak altın cevaplar ve tüm bu soruların cevabı yazımızda. Laptop alırken nelere dikkat edilmeli?

Önce şunu bir netleştirelim "Dizüstü Bilgisayar", "Laptop", "Notebook" bu şekilde tabir edilen bilgisayarların hepsi, klasik kasalı masaüstünde monitörü ayrı kasası ayrı olan bilgisayarlara nazaran daha portatif heryere sizinle gelen ekranı klavyesi kasası hepsi tek bir kutu içinde olan, içinde pili olan, dışardan adaptör ile çalıştırılabilen hatta taşıma çantası kedinden pahalı olan :) taşınabilir PC (bilgisayara) ye verilen isimdir.

Ebatlarına göre bazen dizüstü bazen laptop bazı yerlerdede notebook diye tabir edilse de hepsi aynı ürünü ifade eder.

Dizüstü notebook bilgisayarlar pratik, kullanımı kolay, fazla yer kaplamayan, kolay taşınır ve teknik olarakda masaüstü bilgisayarlar kadar yeteneklidir. Bu yazımızda "dizüstü bilgisayar alırken nelere dikkat etmeliyiz"  konusunda sizlere fikir vermeye çalışacağız.
 

1. Önce ihtiyaçlarınızı belirlemelisiniz (AMAÇ)

 
Laptop (Notebook) Alırken Nelere Dikkat EdilmeliLaptop almaya karar verdiniz ama ne için kullanacağınızı tespit etmeniz gerekir.

BASİT kullanım:  
Sadece internet sitelerinde gezinip basit word excel vs.. ofis yazılımları kullanacaksanız, ucuz bir Laptop işinizi fazlasıyla görecektir. 

GRAFİK/YOĞUN İŞ kullanımı:  Grafik ağırlıklı yazılımlar (Adobe ürünleri, Corel, 3d Max, AutoCad vs.. yazılımları gibi) işinizin bir parçası ise, bu programları sorunsuz çalıştıracak, sıkıntıya sokmayacak, yarı yolda bırakmayacakdonanım anlamında güçlü ve ve aynı oranda pahalı bir Laptop seçmeniz gerekiyor. Bu Laptopların işlem gücü en önemli faktör olduğundan en az yeninesil bol çekirdekli güçlü bir işlemciye sahiptirler. Ayrıcada rahat çalışabileceğiniz geniş ebatlara sahip bir ekranı olan bolca usb girişi bulunduran, firewire, HDMI, bluetooth gibi bağlantı arabirimleri destekleyen cihaz tercihi sizin için faydalı olacaktır.

OYUN EĞLENCE amaçlı: Eğlence veya oyun oynamak içinse ve bunu çocuğunuzlada paylaşacaksanız, en pahalı Laptoplar sizi bekliyor demektir. Güçlü bir işlemci, paylaşımsız RAM’a sahip olan ekran kartı ve iyi bir grafik çipseti bu iş için daha doğrusu eğlence için olmazsa olmazlardandır. Ekranın görüntü kalitesi ve kendini soğutma başarısınıda göz ardı etmeyin. Ekran oyunlarda tepkime süresi gibi sorunlar oluşturmamalı ve gözü az yoran kaliteli bir yapıda olmalıdır. Bu tarz laptoplar yüksek mhz değerlerine sahip olduklarından soğutma açısından çok iyi tasarlanmış olmaları gerekir. Aksi taktirde işlemci veya grafik çipseti ısındığı için oyunun ortasında yavaşlayarak oyun zevkini yaşamanızda mani olur ve oyun esnasında can sıkan bir laptopu hiçkimse istemez. Soğutma problemleri oyun oynanan çoğu laptopda görülen bir sorundur. Buna özellikle dikkat etmekte fayda var.
 

2. Laptop için ayrıdığınız paranız nekadar (BÜTÇE)

Laptop (Notebook) Alırken Nelere Dikkat Edilmeli


Alamak istediğiniz laptopun size maliyeti ne olacak ve sizin ne kadar bütçemiz var?

Türkiye'de ençok ziyaret edilen bir alış veriş sitesine baktığımda 749 TLden başlıyor ve 7.000 Tl ye kadar laptop var. Yani amacınıza göre 750 TL'den 7.000 TL'ye kadar laptop bulmanız mümkün.

Fiyatlarına göre cihazları incelediğimde BASİT kullanım için olan laptoplar için 750-1.500 TL aralığı,  Garfik amaçlı işlerde kullanılacak olan laptopların 1500 ile 4.500TL aralığı ve daha üst düzeyde performansa sunan laptop sahibi olmak isteyenleyenler için 7.000 TL ye kadar bir bütçe ayırması gerektiğini söyleyebilirim.

Fiyat geçişlerinde bir birine yakın olan cihazlarda tercih edilerek kısmen düşük bütçe ile daha geniş kullanım alanına sahip bir laptop'a da sahip olabilirsiniz.
Tamamen sizin tercihinize kalmış bir durum.

Satın alınmadan önce fiyat analizi iyi yapılmalı, kampanyalar takip edilmelidir. Seri sonu modellerin fiyatları düştüğü zaman alınabilir yeni modellerin özellikleri eskilerden düşük olabilir; buna dikkat edilmelidir.
 

3. Marka seçimi

Laptop (Notebook) Alırken Nelere Dikkat Edilmeli
Burada markadan kasıt eğer komple sistemi toplayıp üzerine kendi markasını basarak satan firmanın ambleminden bahsediyorsanız eğer bu durumda internette bu markalar ile ilgili paylaşılmış olan şikayet ve önerilere göz atmanız gerekiyor. Hangisi daha müşteri dostu ise ve çözüm üretmekde hızlı davranıyorsa ve hatta yerinde destek gibi imkanlar sunuyorsa onu tercih etmenizden yanayım. Fakat marka sadece bunlardan ibarettir burada önemli olan eğer performans ise ve kast edilen bu laptopda kullanılan parçaların markaları ise durum biraz değişiyor.

Laptop bile olsa normal bir masa üstü bilgisayar gibi tek parçadan oluşmuyor. İçerisinde kullanılan donanım unsurları markadan markaya değişiyor. Kullanılan işlemciden harddiskine kadar her markanın anlaştığı ve sürekli kullandığı diğer birleştirici tamamlayıcı markalar var. Bu da dizüstü bilgisayarınızın genel çalışma performansını ve dayanıklılığını etkileyen büyük bir etken. 

Laptop  bilgisayarlar kompakt yapısından daolayı hazır ve çalışır vaziyette kullanıcıya sunulmakta burada size düşen görev cihazın detaylı donanım listesine göz atmanız ve bilindik ve kaliteli marka donanım parçalarından oluşturulup oluşturmadığınıda kontrol etmeniz. Yani donanımsal olarak marka önemli çünkü genelde her dizüstü bilgisayar markası, kendine özgü anakart ürettirir. Ve anakartınızın kalitesi, bilgisayarınızın performansında ana unsurdur.
 

4.Teknik kriterler (DONANIM)

Laptop (Notebook) Alırken Nelere Dikkat Edilmeliİşlemci: Çok fazla bir alternatifiniz malesef yok İşlemci olarak bilindiği gibi Intel ve AMD markaları arasında bir seçim yapamanız gerekiyor. 

Intel işlemci piyasasına hakim marka diyebiliriz. AMD 'ye göre daha sağlam, işlemci kaynaklı sorunlar karşınıza nadir çıkabilir diyebilirim. AMD ise piyasada henüz gelişiyor, rekabette ben de varım diyor. Fakat insanlar yenilikten ziyade bilinenden yana macera aramaktansa Intel'i tercih ediyor.

AMD A4, A6, A8 ve A10 işlemcileri dizüstü bilgisayarlarda kullanılmakta, Intel 'in işlemcileri ise en ucuzdan en pahalıya celeron, core 2 duo, i3, i5 ve i7 dir. Şu an 4. nesil i5 işlemciler piyasada. İşlemcisine bakarken de marka ve modeline, hızına ve önbellek boyutuna bakmamız gerekiyor. Örneğin IIntel® Core™ i7-870 Processor (8M Cache, 2.93 GHz) gibi bir ifadeler bu Intel i7 2.93 Ghz hızında ve önbelleği (cache) 8mb olan bir işlemcidir.

Ekran kartı: Garafik çalışanlar ve Oyun severler için en olmazsa olmaz ve vazgeçilmez olan donanım ekran kartıdır. Fiyatı büyük ölçüde etkileyen bir unsurdur.

Burda da yine 2 seçeneğimiz var: AMD nin satın aldığı ATI ekran kartları ve NVIDIA marka ekran kartları. Ben her ikisinide kullandım herhangi bir sorun yaşamadım. Amacınıza göre kullanabileceğiniz her iki markanında ekran kartlarını seçerek karşılaştırabilir ve kararınızı ona göre verebilirsiniz. Aynı işlemcili iki bilgisayar arasında kalırsanız ekran kartlarını kıyaslayınız. Ekran kartlarının hızları, hafıza büyüklüğü, direct x desteğine bakılmalıdır.

RAM (Bellek): Bilgisayar açıkken çalışan programların o anki verilerini saklar. En az standart 4GB ramli bir bilgisayar işinizi görecektir. Ama grafik ve oyun için 8 GB ve katlarını tercih etmeniz gerekiyor.

Harddisk (HDD): Bilgisayarımızın temel veri depolama birimidir. Tüm bilgileriniz burda saklanır. Günümüz koşullarını düşündüğümüzde en az 500 GB kapasiteli bir diske sahip olmalısınız diyebilirim. Bütçeniz elveriyorsa 1TB tavsiye ederim.

Laptoplarda güncel olarak SATA ve SSD diskler kullanılır. SATA disklerin SATA I (1.5 GBit/s), SATA II (3 GBit/s) ve SATA III (6 GBit/s ) olarak üç ayrı versiyonu bulunmaktadır. fiyatı göreceli olarak uygundur. SSD  : SSD yeni nesil sabit disklerdir. Solid State Disk. Flash disk mantığıyla çalışan güvenli ve hızlı bir teknolojidir. Yeni çıkan bu teknoloji harddisklerin yerini alacak gibi duruyor. SSD harddiskte sahip bir bilgisayarın hızı önemli ölçüde artıyor. Eski tip harddiske sahip bilgisayar 5 dakikada açılıyorsa SSD harddiske sahip bilgisayar 30 saniyede açılır. Mekanik disklere göre 15-20 kata varan daha hızlı çalışma performansına sahipler. SSD harddiskler fiyatı SATA lara göre oldukça pahalıdır.

Ekran: 14" mi 15"mi  17" (inç) bu tamamen size kalmış. Ekranlar genelde led ekran olup HD kalitesindedir. Dokunmatik Ekran (Touch Screen) olanları daha pahalıdır.

Tasarım ve Klavye: Bir çok özelliği aynı olan bilgisayarlar arasında klavye ve tasarım ve klavye kullanışlılığına bakabiliriz. Bazı bilgisayarların sayısal tuş yerleşimleri güzel olmuyor. Bu da yine zevkinize kalmış bir özelik. Bunun yanında siyah yerine renkli laptoplar da tercih edilebilir.

İşletim Sistemi: Marka dizüstü bilgisayar genellikle Microsoft Windows 8.x veya şuan Windows 10  ile birlikte satılmakta. Zaten fiyatada yansıtılıyor, lisanslı windows almış oluyorsunuz. Lisanslı yazılım kullanmak şüphezi her zaman iyidir. Fakat bazı markalar fiyatı düşürmek için free-dos ya da linux işletim sistemli olarak satıyorlar. Eğer fiyatı daha uygun ise ve "ben kendi windowsumu kendim kurarım" diyorsanız böyle bir sistemi de tercih edebilirsiniz.
 

5. Fiyat/Performans karşılaştırması


Laptop (Notebook) Alırken Nelere Dikkat Edilmeli
Benzer özellikleri olan Laptopları internetteki alışveriş siteleri üzerindeki karşılaştırarak değerlendirmeli ve en uygun fiyatlı olanı seçmelisiniz. Üst düzey cihazlar hariç; bütün laptoplar birbirine benzer özellik ve performans sunmaktadır. Tercihinizi bunlardan ucuz olanı yönünde kullanmak mantıklı olacaktır. Fakat tavsiyem bir laptopu almadan önce ısınma problemi yaşanıp yaşanmadığı konusunda araştırma yapmanız, eğer cihaz ile ilgili ısınma şikayetleri okuduysanız, kesinlikle o laptopa mesafeli durum derim.

Umarım bu bilgiler size faydalı olmuştur, laptop bilgisayarınız şimdiden hayırlı olsun.


Yazar: Ömer ÖZTÜRK
AdWords Sertifikası 
Analytics Sertifikası 


Laptop (Notebook) Alırken Nelere Dikkat Edilmeli