Dünya bilişim pazarında payımız binde 8!

Tarih : 22.2.2012 Okunma Sayısı : 10653

Dünya bilişim pazarında payımız binde 8!Türkiye, 32 milyon internet kullanıcısı ile dünyada 6, Avrupa'da ise 3. sırada yer alırken; buna karşın dünya bilişim pazarındaki payı binde 8.

Microsoft Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Münir Kundakçı, Türkiye'nin 32 milyon internet kullanıcısı ile dünyada 6, Avrupa'da ise 3. sırada yer aldığını, buna karşın kullanımdaki önderliğin üretime yönlendirilemediğini belirterek, "Dünya bilişim pazarında Türkiye'nin payı binde 8" dedi.
 
Microsoft'un ülke genelinde KOBİ potansiyeli yüksek kentlerde düzenlediği "Gelecekle Buluşma" başlıklı toplantı İzmir Ticaret Odasında yapıldı.
 
Toplantıda geleceğin bilişim teknolojilerine yönelik bir sunum gerçekleştiren Kundakçı, Microsoft'un Türkiye stratejisi içinde KOBİ'ler ve girişimin büyük önem taşıdığını belirtti.
 
Türkiye'nin 32 milyon internet kullanıcısı ile dünyanın 6., Avrupa'nın 3. dijital toplumu olduğunu, kullanımdaki bu önderliğini üretime yönlendiremediğini kaydeden Kundakçı, şöyle konuştu:
 
"Türkiye maalesef kullanımdaki liderliğini ekonomiye dönüştürme konusunda sıkıntı yaşıyor. Dünya bilişim pazarında Türkiye'nin payı binde 8. Dünyada 24 ay içinde 185 milyar adetlik mobil uygulama satılacağı, pazarın 58 milyar dolar olacağı öngörülüyor. Bu pazardan Türkiye'nin alacağı payı artırmak için Türkiye'nin ilk online, herkese açık, ücretsiz uygulama geliştirme okulunu kurduk. Açık Akademi'de 20'ye kadar farklı dersten eğitim alınabiliyor. Açık Akademi'ye bir ayda 42 bin kişi kaydoldu. 300'e yakın mezun verdik. Bu mezunlar arasında uygulama geliştirip, pazar yerlerine konumlandıranlar ortaya çıkmaya başladı. Bu akademinin bilişim tüketiminden üretimine doğru önemli bir adım olacağını düşünüyoruz. Başvuru beklediğimizin çok üzerinde gerçekleşti. Bu kadar hızlı benimseneceğinin farkında değildik. Kulaktan kulağa çok hızlı yayıldı. 42 bin kişi beklemiyorduk." 
 Dünya bilişim pazarında payımız binde 8!