Yandex´ten Türk webmaster´lara kolaylık!

Tarih : 6.3.2012 Okunma Sayısı : 12892

Yandex'ten Türk webmaster'lara kolaylık!Yandex, webmasterlerin hayatını kolaylaştırmak için geliştirdiği hizmetlerinden biri olan Yandex.XML’i Türkiye’de kullanıma sundu.

Webmasterler, siteleri için gerekli web arama fonksiyonunu kendileri geliştirmek yerine, Yandex.XML sayesinde hazır olarak ekleyebilecekler.
 
Arama sonuçları verilerine salt XML formatında, yani tasarım öğelerinden arındırılmış olarak erişim sağlayan Yandex.XML, Yandex web arama fonksiyonunun web sitelerine veya portallara kolayca eklenmesine ve sonuçların istenen tasarım formatında görüntülenmesine imkan veriyor.
 
Yandex Türkiye Ülke Müdürü Alisher Hasanov, “Web sitelerine özel bir web arama kutusunun eklenmesi çok zahmetli olabilir. Özellikle de kendi sitenizin dışında, tüm web’de arama yapmak istiyorsanız işiniz daha da zorlaşır. Yandex olarak webmasterlerin hayatını kolaylaştırmak amacıyla geliştirdiğimiz arama teknolojilerini artık Türkiye’deki webmasterlere de sunuyoruz. Rusya’da günde yaklaşık 15 milyon arama sorgusu işleyen Yandex.XML’in zamanla Türkiye’de de aynı ölçüde popüler olacağına inanıyoruz” dedi.
 
Varsayılan olarak web’de günde 10 bin arama sorgusu yapılmasına imkan tanıyan Yandex.XML’in diğer özellikleri, kullanım şekilleri, lisans bilgileri ve işbirliği imkanları konusunda ayrıntılı bilgi edinmek için xml.yandex.com.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.
 
Yandex’in buna ek olarak site içi arama ile ilgilenen webmasterlar için Yandex.Özel Arama adında ayrı bir ürünü bulunuyor. Yandex’in indekslediği bütün web siteleriyle çalışan Yandex.Özel Arama’yı kullanmak üzere site içi arama kutusunu web sitesine yerleştirirken, arama yapılacak sayfalara Yandex’ten alınacak özel bir kodu eklemek yeterli. Yandex.Özel Arama ile ilgili ayrıntılı bilgilere de şu adresten ulaşabilirsiniz: ozel.yandex.com.trYandex´ten Türk webmaster´lara kolaylık!