Bu Sorunu Kimse Çözemiyor!

Tarih : 26.3.2012 Okunma Sayısı : 8770

Bu Sorunu Kimse Çözemiyor!Cep telefonlarımızda kullanılan teknoloji,yüksek bir ivmeyle gelişiyor olsa da pilleri hala çabucak bitiyor.

Cep telefonları,her geçen ay yeni ve daha hızlı işlemciler,daha yüksek çözünürlüklü ekranlar ve kameralar,daha yeni ve güçlü yazılımlar ile güncelleniyorlar.Telefonlarımızın NASA'nın Ay'a insan göndermekte kullanılan bilgisayarlardan bile daha güçlü olduğu biliniyor.Peki neden hiç bir üretici,uzun süre dayanan bir pil meydana getirmiyor?

Piller neden gelişmiyor?
PandoDaily'den Farhad Manjoo,pillerdeki sorunun bilgisayar gücünün her iki senede bir ikiye katlanacağını tahmin eden Moore Kanunu'na uymaması olduğunu söylüyor.Bunun nedeni ise pillerin çok eski,ancak optimize edilen bir kimyasal teknolojiye dayanması.Pil ömründeki geliştirmeler ise pillerden çok işlemcilerde ve işletim sistemlerinde kullanılan tekniğe dayanıyor.

Kullanıcılar bu durumdan çok mu şikayetçi?
Kullanıcılar,kısa pil ömründen oldukça şikayetçiler.2012'de araştırma firması J.D.Power And Associates tarafından 7.080 akıllı cep kullanıcısı arasında yapılan bir ankette katılımcıların ceplerinden memnun oldukları,ancak ancak pil ömrünü "geçtiğimiz senelerde büyük ölçüde düşüş gösteren özelliklerden biri" olarak değerlendirdikleri ortaya çıktı.

Yeni cihazlarda durum daha mı iyi?
Yeni cihazlarda durum daha kötüye gidiyor olabilir.Örneğin yeni iPad,Parislemon'dan MG Siegler'a göre kurduğu 4G bağlantısı ile pili daha çabuk tüketiyor.Daring Fireball'dan John Gruber,Apple'ın bir sonraki iPhone'a 4G LTE'yi eklemeyebileceğini söylüyor.

Peki çözüm nedir?
Bunun cevabını bilen pek kimse yok.Manjoo'ya göre pil sorununu ilk çözen,"müthiş kazançlar" sağlayacak.Bu Sorunu Kimse Çözemiyor!