IAB Türkiye: İnternet reklam yatırımları 721 Milyon TL oldu.

Tarih : 1.4.2012 Okunma Sayısı : 7986

IAB Türkiye2011 Temmuz ayında dernekleşme sürecini tamamlayan IAB Türkiye, ilk kez Türkiye’deki dijital reklam yatırımlarının tahmini hacmini açıkladı.

IAB Türkiye Başkanı Ahmet Pura’nın paylaştığı bilgilere göre internet reklam yatırımları* toplamı 721 milyon TL oldu. ‘display’ reklam yatırımları** ise 294 milyon TL’lik hacme ulaştı.

Ahmet Pura’nın verdiği önemli bilgilerden biri de arama motoru reklamcılığı üzerineydi. Ücretli sıralama, arama motoru görüntülü reklam ağından oluşan bu pazardaki yatırım, yaratıcı işler, CRM çalışmaları ve SEO yatırımları hariç olmak üzere, 339 milyon TL tutarına ulaşmış. Mobil gösterim ve mobil opt-in SMS/MMS’den oluşan mobil reklam yatırımları toplamı ise 25 milyon TL olmuş.


Dünya’da 2011 yılı toplam reklam yatırımlarının büyüklüğünü yarım trilyon dolar

İlan sayfaları reklam yatırımlarının 58 milyon TL, e-posta ve in-game advertising reklam yatırımları toplamının 5 milyon TL olarak gerçekleştiğini açıklayan IAB Türkiye Başkanı Ahmet Pura, World Federation of Advertisers (WFA) 2011 yılı dünya toplam reklam yatırımlarının büyüklüğünü 501,7 milyar dolar olarak öngördüğünü de paylaştı.

Pura, konuşmasında internet ekonomisinin ülkelere göre GSYH’ya etkisini paylaştığımız Boston Consulting Group’un yaptığı araştırmaya da yer verdi. Buna göre internetin 2016’ya kadar dünyanın ilk 20 ülkesinde ortalama yüzde 10 büyüyeceğini, bu rakamın gelişmekte olan ülkelerde iki katına çıkacağını özetledi.

Pura başka bir araştırmaya da değindi ve ZenithOptimedia’nın 2012 Mart tarihli araştırmasına göre internet reklam yatırımlarının 2014’e kadar yılda ortalama yüzde 21 artacağının öngörüldüğünü söyledi.

Araştırmaya göre bu dönemde özellikle ‘display’ ve ücretli arama reklam modelleri öne çıkacak. Pura’ya göre Türkiye verileri de uluslararası araştırmalarda öngörülenleriyle uyuşuyor.

Toplantıda Türkiye internet kullanıcı ekosistemine dair paylaştığımız önceki dijital medya tüketimine dair verilere yer verildi. Son olarak, Türkiye’yi bölgenin djital bağlantı noktası yapmak isteyen IAB Türkiye, 2013 yılında IAB Europe yönetim kuruluna adım atmak ve en geç 2015′te Interact adlı konferansı İstanbul’da düzenlemek istediklerini toplantı da açıkladı.

*Display, arama raporu, mobil reklam, ilan sayfaları, e-posta, in game advertising gibi uygulamalara dair yatırımlar
**Gösterim/tıklanma bazlı reklam, video, sponsorluk ve gelir paylaşımlı reklam yatırımlarıIAB Türkiye: İnternet reklam yatırımları 721 Milyon TL oldu.