İnternette tarçın çılgınlığı

Tarih : 1.4.2012 Okunma Sayısı : 9545

cinnamon challengeYoutube'daki "cinnamon challenge" (tarçınla meydan okuma) çılgınlığının artarak devam etmesi uzmanları kaygılandırıyor.

ABD'de gençler arasında popüler olan bir kaşık dolusu tarçının bir dakika ağızda tutulmaya çalışıldığı "cinnamon challenge" oyununun ağızda ve boğazda kuruluğa, öksürüğe ve kusmaya neden olduğu, boğazı tahriş ettiğine, nefes alıp vermeyi zorlaştırdığını belirtiliyor.
 
Los Angeles Times gazetesi, "cinnamon challenge" oyunundan dolayı 2012'nin ilk 3 ayında ulusal zehirlenme merkezine en az 122 başvurunun yapıldığına dikkat çekerek, tarçının ağızda ve boğazda kuruluğa, öksürüğe, kusmaya neden olduğunun, boğazı tahriş ettiğinin, nefes alıp vermeyi zorlaştırdığını ve zatüre riskinin olabileceğinin altını çizdi.
 
Rocky Mountain Zehirlenme ve İlaç Merkezi'nden Dr. Alvin C. Bronstein, astım olan gençlerde "cinnamon challenge" oyununun nefes darlığına yol açabileceği için özellikle çok riskli olduğunu belirtiyor.
 
"Aptal Bir Oyun"
 

Dr. Bronstein, ailelerle ve bakıcılarla çocuklarına "cinnamon challenge" oyunun ciddi sağlık problemleriyle sonuçlanacak ne kadar "aptal bir oyun" olduğunu anlatmaları için konuştuklarını kaydetti.
 
İnternernetin Çılgın Akımları
 
Son dönemde internette birbirinden çılgınca ve anlamsız akımlara şahit olduk. Yüzüstü uzanarak poz verilen Planking, yarasa gibi asılarak poz verilen batmanning, havada eğlenceli pozlar verilerek yapılan leisure dive (eğlence dalışı), Amerikan futbolu oyuncusu Tim Tebow tarafından kazandıkları bir maç sonrası verdiği poz ile başlayan Teabowing ve kapağı açık buzdolabı önünde poz verilerek yapılan yerli internet akımımız Serdar Ortaçing internet alemin unutulmaz akımları oldular.İnternette tarçın çılgınlığı