Reklam SMS´leri nasıl engellenir?

Tarih : 2.11.2014 Okunma Sayısı : 133650

Reklam SMS´leri nasıl engellenir?Gününüzde her birimiz bir cep telefonu kullanıcısı olarak en fazla rahatsızlık duyduğumuz sorunlardan biri istenmeyen reklam SMS'leri.

Peki mizah dergilerine bile konu olan bu reklam mesajlarından kurtulmak için ne yapacağız?

Hepimizin artık ayrılmaz bir parçası haline gelen cep telefonları kısa mesaj (SMS) yoluyla pazarlama yapanların da gözde aracı oldu. İstenmeyen SMS, Posta, Çağrı gibi şeyleri sokakta tanımadığımız kişiler tarafından taciz edilmeye benzetebiliriz. Bu denli rahatsızlık verici olan spam mesajlar şimdilerde de cep telefonlarımızın etrafını sarmış durumda. Telefon numaramızı nereden ve nasıl bulduklarını bilmediğimiz pek çok firma bizi her gün SMS yağmuruna tutuyor.

SMS yoluyla ciddi dolandırıcılık vakaları da yaşanıyor. Zaten boyutları büyüyen bu uygulamalara Türkiye’de ceza verilmesi de gündemde. Kullanıcılara önceden izinleri alınmaksızın kısa mesaj gibi elektronik haberleşme vasıtalarını kullanarak doğrudan pazarlama, siyasi propaganda veya cinsel içerikli ileti gönderenlere 10 bin TL’den 100 bin TL’ye kadar ağır para cezası verilmesi gündemde.
 
Son dönemde artan istek dışı SMS sayısı gözleri engelleme yöntemlerine çevirdi. E-posta konusunda yeteri kadar iyi çalışan şirketler maalesef SMS konusunda hiç bir şey yapamıyor.


Her ne kadar operatörünüz reklam ağından sizi çıkarsa da yinede tamamen kurtulmak çok zor. Cezaları beklemenin dışında, istenmeyen SMS’leri engellemek için sizin de yapabilecekleriniz var.


Öncelikle GSM operatörü bazında neler yapabiliriz ve bireysel olarak neler yapabiliriz bunlara değinmek istiyorum.

GSM OPERATÖRÜNÜZE BAŞVURARAK ENGELLEME

GSM (Telefon Operatörü) Şirketlerinin reklam ağlarından çıkmak için çeşitli şekillerde talebinizi iletmeniz gerekiyor.

- Operatörünüzle irtibata geçin: GSM operatörlerinin SMS mesajları için spam filtresi var. İstemediğiniz bir mesaj aldığınızda en iyi yol, operatörünüze başvurarark spam mesajı gönderen hakkında bilgi vermeniz. Böylece operatörler filtrelerine bunu ekleyebilir. Operatörünüzü arayıp kendinize istek dışı hiç bir SMS gelmemesini de sağlayabilirsiniz. Ama bu kez havayollarından, bankanızdan gelmesini istediğiniz SMS’leri de engellemiş olursunuz.
 
- GSM tarife ve seçenekleri daha dikkatli okuyun:  Servis ve tarifelerle ilgili kampanya duyuruları gelsin/gelmesin’ seçeneği bulunmakta olup bu doğrultuda sözleşme imzalarken mesaj alıp almama tercihinizi yapabilirsiniz.

- Avea Reklam mesajlarını engelleme ayarları: "IPTAL KAMPANYA" yazıp 7672'ye gönderebilirsiniz. Bu durumda Avea reklam ağından artık reklam gelmeyecektir, Avea Online sayfasındanda yapılabilir.

- Vodafone Reklam smslerini engelleme:
  Vodafone için 444 0 542 müşteri hizmetlerini aramanız yada online işlemler sayfasına girmeniz gerekiyor.

- Turkcell Reklamlarından kurtulma:
  Müşreti hizmetlerini arayıp 444 0 532 reklamların kapatılmasını talep edebilirsiniz. Ayrıca reklam içerikli rahatsız edici smsleri gönderen numarayı 2780 e mesaj atarsanız engellemiş olursunuz. Yine web üzerinden turkcell'e girerek reklam kapama özelliklerine ulaşabilirsiniz.

AKILLI TELEFONUNUZDAN VE UYGULAMA YÜKLEYEREK ENGELLEME

-  Akıllı telefonunuzda mobil uygulamaları kullanın: Android, iOS ve Windows Phone uygulama mağazalarında spam SMS’i engelleyen uygulamalar var bunlardan en popüler ve yüksek beğeniye sahip olanlardan birini yükleterek kullanabilirsiniz. Bu uygulamalar genel olarak listenizde kayıtlı olmayan insanlardan gelen SMS’leri bloklamanıza imkan sunuyorlar. Bu belkide spam’lerden kurtulmanın en doğrudan yolu. Android’deki, ‘Anti SMS Spam&Text Filter’ uygulaması bunlardan biri. Spam’leri blokluyor. Anahtar kelime, numara ve mesaja göre engelleme olanağı da sunuyor. Bunun gibi başka pek çok uygulama var. iOS platformunda ise ‘SMS Spam’, ‘Block Unwanted’ gibi ücretli ve ücretsiz uygulamaları bulunuyor.

Telefonunuzun ayarlarını kullanın: Örneğin Android işletim sistemli akıllı telefonlarda sms engelleme özelliği bulunmaktadır. Ayrıca anahtar kelimelerle de mesajları engelleme imkanı sunarlar.
İnceleyelim; Android ile numara yada kelime bazlı spam mesaj koruması sağlamak için "mesajlara" girin ve "menü" tuşu ile "ayarlara" girin. En alttaki "Spam ayarları" kısmına girin
Açılan bölümde ister "numara bazlı" isterseniz rahatsız edici "kelimeler topluluğundan" bir liste oluştrabilirsiniz.

Android işletim sistemi kullanan telefonlarda numarası şirket adı şeklinde olan numaralar engellenemiyor fakat AVG Antivirüs kurarsanız telefonunuza her tür SMS'i engelleyebilirsiniz.
Ayrıca başkalarının engelledikleri numaralarda size SPAM olarak işaretlenmiş olduğu belirtiliyor ve engellemek isteyip istemediğiniz soruluyor.

TELEFON NUMARANIZI PAYLAŞMAYIN

- Alışverişlerde telefon numaranızı paylaşmayın: Alışverişlerimizden sonra mağazanın kasa bölümünde ödeme esnasında genelde bir cep numarası istenir. Buralar en çok reklam yapan numara toplayıcılardan birisidir. Öyleki bazıları numara veritabanlarını ücret karşılığı paylaşırlar ve numaranız artık bütün şirketlerin hedefi haline gelir. Buralara cep telefonu vermeyin ve çok zora kalınırsa sabit telefon verin.

- İnternet ortamında cep telefonu numaranızı asla paylaşmayın:  Üyelik doğrulamaları genelde cep numarası ister. Çok önemli siteler haricinde hiç bir yerde numaranızı paylaşmayın.

- Numaranızı herkese vermeyin: Özellikle pazarlama firmalarının formlarını doldururken cep telefonunuzu vermemeye çalışın. Çünkü bilgilerinizi diğer firmalara da gönderebilirler. Kesinlikle gerekli olmadığı sürece cep telefonu numaranızı vermeyin. Bu önlem hiç değilse istemediğiniz SMS alma sayınızı azaltacaktır. Facebook, Twitter ve LinkedIn gibi sosyal ağlar da dahil olmak üzere cep telefonunuzu online bir yerde yazmamaya özen gösterin.

-  Gizlilik politikasına dikkat: İrtibatta olduğunuz firmaların gizlilik politikalarını gözden geçirin. Sizinle irtibat kurmak istedikleri için bazen bu tarz şeyleri en altlarda küçük kutularda size kabul ettiriyor olabilirler. Çok büyük vakalarda ise bilişim suçları polisine başvurabilirsiniz.

KESSİNLİKLE CEVAP YAZMAYIN

İstemediğiniz kısa mesajlardan kurtulmak için şu ipuçlarını da kullanabilirsiniz.
 
-  Asla cevaplamayın: İsteğiniz dışında gelen hiçbir kısa mesajı cevaplamayın. Cevaplarsanız telefon numaranızın aktif olduğunu tespit ederler. Bu tespit edilince de bilgileriniz başka firmalara satılabilir. Size ürün pazarlamak isteyenlerle doğrudan muhatap olmak zorunda kalırsınız.
 
Bu işlemleri yaptıktan sonrada reklamlar elbette kesilmeyecektir ama belirgin bir şekilde azalacaktır.

Yazar: Ömer ÖZTÜRK
AdWords Sertifikası 
Analytics Sertifikası Reklam SMS´leri nasıl engellenir?