4G NEDİR?

Tarih : 6.3.2015 Okunma Sayısı : 8772
4G NEDİR?Son zamanlarda GSM operatörleri neredeyse tüm reklam mecralarında 4G diye bangır bangır reklam bombardımanına tutar oldu. Semt pazarlarında en iyi 4G bende gel vatandaş diye bir çığırtkanlık yapmadıkları kaldı. 

İyi ama nedir bu 4G?

Artık neredeyse hepimizin elinde bir akıllı telefon var çok şükür ve 3g teknolojisinide dibine kadar kullanıyoruz desem abartmış olmam herhalde 3g yi biliyoruz haliyle pekiya bu 4g nedir açıklamaya çalışalım,
 
Benim kısa ve öz tabirimle, 3G den daha da hızlı bir alt yapı daha hızlı dosya transferi, daha hızlı internet, daha hızlı açılan mailler, daha hızlı görüşmeler, video seyredenler için büyük bir avantaj vs... bunları ardı ardına sıralaya bilirim ve tabiki daha fazla fatura tutarı da dememe gerek yok galiba... Şimdilik (Mayıs 2015 den sonra kavuşacağız) 4G’miz yok ama 4G’li 4 milyondan fazla destekleyen telefonumuzun olduğunuda belirtmekte fayda var yani bazılarımız şanlı 4g çıktı diye koşa koşa yeni bir telefon almasına gerek kalmayacak zaten kullandıkları telefon olmayan 4g desteği ile ellerinde sabırsızlıkla o anı bekliyor...
 
Yani 4G ile Cep telefonuyla internete bağlananlar ve video seyredenler için büyük bir avantaj sağlıyor. 4G ağında veriler cep telefonuna 100 Mbps’a ulaşan hızlarda aktarılabilecek. Bu teknolojiyle bir yüksek boyutlu bir veri 1 saniye gibi bir hızda cep telefonlarına indirilebilecek. Büyük boyutlu film ve videoların cebe indirilmesi saniyeleri alacak. Video görüşmeleri kesintisiz ve daha hızlı olabilecek.
 
Hani bir reklam vardı savaş temalı reklamda 300 spartalının internet yavaş olduğu için yarısı geliyor yarısı gelmiyordu ya işte o olmayacak :)
 
4G tamamen internet (IP) tabanlı olacak ve hızı da 3G’yle karşılaştırılamayacak kadar yüksek olacağını da belirtmekte fayda var.
 
Ama tabi birde işin teknik tarafını takipedenler var onlarada wikiden faydalandığım makale ile aşağıdaki şekilde anlatalım daha teknik olsun,  
 
Telekomünikasyon'da 4G, dördüncü nesil kablosuz telefon teknolojisidir. 3G ve 2G standartlarının devamıdır. Diğer telekomünikasyon standartları gibi hücresel bir ağ sistemi kullanması ve üçüncü nesilde ortaya çıkan kapsama alanı sorunu başta olmak üzere bazı sorunları çözmesi beklenmektedir.
 
Bağlantı hızı, cep telefonlarında 100 Mbps , wi-fi ağlarda 1Gbps'dir. Aynı zamanda wimax band genişliği ile aynı boydadır.
 
4G, iletişimler sisteminde, 'dördüncü nesil' terimine ait bir ilintilendirmedir. Bir 4G sistemi, daha önceki nesillerden daha yüksek veri hızları temeline dayanan herhangi bir zamanda, herhangi bir yerde, ses, veriler ve akan çoklu kitle iletişimin kullanıcılara hizmet verebileceği, uçtan uca IP çözümü sağlar
 
4G, tamamıyla IP tabanlı, kablolu veya kablosuz bilgisayar, tüketici elektroniği, iletişim teknolojileri ve iç ve dış ortamlarda sırası ile servis kalitesi ve yüksek güvenliğiyle herhangi bir zamanda herhangi bir yerde her türlü ağ hizmetini tek bir noktada birleştirerek makul fiyat ve tek faturalandırmayla gerçekleştirecek, 100 Mbit/s ila 1 Gbit/s veri iletim kapasitesini sağlayabilen sistemlerin sistemi ve ağların ağı olmayı hedefleyen bir hizmettir. 

Peki 4G destekli cep telefonları hangileri?

4G teknolojisi için en erken Mayısa kadar beklememiz gerekse de 4G teknolojisine uygun cep telefonu sayısı şimdiden 4 milyon dan fazla. Üreticilerin yeni çıkardığı cep telefonu modellerinin büyük bir çoğunluğu 4G ve LTE (Long term evolution) teknolojisiyle uyumlu. 
 

Büyük üreticiler, Samsung, HTC ve Apple’ın yeni modelleri Galaxy Note 4, iPhone 6, HTC One (M8) bu teknolojiye uygun.

Yerli modeller, Vodafone Smart Power 4 ve Turkcell T50 gibi modeller de buna sahip.

 
Burada dikkat edilmesi gereken 3G ile elektriğe bağımlı çalışan akıllı telefonlarımız 4G ile dahada bir çoşacak da diyebiliriz herhalde. Veri hızı ile ilgili yapılan teknolojik gelişmeler kısa batarya sürelerini uzatmak içinde yapılsa daha sağlıklı bir yol alacağımıza inansamda şuan bununla ilgili bir gelişme olmadığını da üzülerek söylemem gerekiyor.
 
Dünyada 4G’ye uyumlu cep modelleri, 2012 yılı sonunda planlanmaya başladı. 2013 yılı ortasında ise bu modellerin satışları start aldı. Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de bu yeni nesil telefonlar revaçta. Yani şu anda 4G hizmeti olmasa da ülkemizde pek çok kişinin telefonu bu teknolojiyi destekliyor. Türkiye’de her yıl 12 milyon telefon satılıyor. Bu telefonların yüzde 40’ı yani 4 milyonu bu teknolojiye sahip.
 
Umarım bu teknoloji hakkında derlediğimiz ve üzerine yorumlarımızı eklediğimiz bu yazı sizi tatmin etmiştir.
 
 


4G NEDİR?