e-Nabız Kişisel Sağlık Sistemi Nedir?

Tarih : 13.5.2015 Okunma Sayısı : 10262
Gecen hafta E-Devlet sisteminden aldığım bir mail dikkatimi çekti."e-Nabız artık hizmetinizde" gibi bir şeydi... Haliyle başlığını okuduktan sonra e-postayı açmadan kısaca bir göz gezdirip shift delete yaptım, sonraki günlerdede bir kaç yerde bu bilgi gözüme çarpmaya başlayınca bununla ilgili kısa bir inceleme yapmak istedim.
 
Öncelikle E-devlet yani https://www.turkiye.gov.tr/ sitesine daha önceden mevcut olan elektronik imzam ile giriş yaptım (farklı yöntemler ile de bu sisteme giriş yapılabiliyor ben elektronik imzam olduğu için onu kullanmayı tercih ettim), malum online sisteme geçen tüm devlet kurumları burada ve hızlıca da ulaşabiliyorum ve "e-nabız" diye arattım. Sağlık Bakanlığının başlığı altında "e-Nabız Kişisel Sağlık Sistemi" başlığının eklenmiş olduğunu gördüm ve merakla hemen tıkladım
 
İlk defa giriş yaptığımdan dolayı bu hizmeti kullanabilmek için birkaç adımdan oluşan "Profil oluşturma" işlemleri ile karşılaştım ve ilk adım olarak karşıma bir "Kullanım şartları" sözleşmesi çıktı bunu hızlıca kabul edip Devam buttonu ile ilerledim, sonrasında "Kişisel Bilgiler" başlığı altında  E-posta adresi, Cep telefonu bilgilerim ve bir şifre girişi yapmam istendi bunları da hızlıca doldurduktan sonra yazmış olduğum cep telefonum üzerinden bir SMS doğrulaması için kod gönderildi bu kodu da sisteme girerek ilerledim ve sonrasında bilgilerimin kimlerle paylaşılmasını kimlerin görmesini istediğimi seçmemi istedi tabi bunların daha sonra istediğim şekilde değiştirebileceğimi de hatırlatan not da gözüme ilişmedi değil oyüzden çok üstünde durmadan devam ettim. Kaydet diyerek bu adımdan da geçip artık "E-Nabız" sistemi ana sayfasına ulaşmış oldum.
 
Bu bölümlerden geçtikten sonra tekrar bu sisteme T.C. kimlik numaranız ve oluşturduğunuz şifre ile rahatlıkla giriş yapabiliyorsunuz.
 
Muhtemelen yukarıdaki adımlarla sizde aynı şekil karşılaşacaksınız diye bu bölümü detaylı olarak anlattım. Artık sistem deyim bakalım ne işimize yarıyormuş bu sistem.
e-Nabız Kişisel Sağlık Sistemi Nedir?
Saplık bakanlığı kendisi sistemi "Sağlık Bakanlığı'nın yeni geliştirmiş olduğu e-Nabız Kişisel Sağlık Sistemi ile Sağlık hizmeti aldığınız sağlık kuruluşlarında, başvurunuzla ilgili konulan teşhis, tahlil, tıbbi görüntü, reçete, alerji ve benzeri bilgilerinize ulaşabilirsiniz." şeklinde tanımlamış.
 
İlk ekranda gördüğüm hizmet başlıkları: Sağlık Tesisi Ziyaretlerim, Reçetelerim, Raporlarım, Hastalıklarım, Tahlillerim, Görüntülerim, Alerjilerim, Acil Durum Notlarım, Dokümanlarım şeklinde sıralanıyor.
 
Sistem başlıkları ise: Anasayfa, Organ Bağışı, Randevu, Paylaşım, Erişim Bilgilerim, Mesajlarım, Yardım, Çıkış şeklinde.
 
Hizmet menülerini tek tek incelediğimde ise Sağlık Bakanlığının kişisel olarak tüm yazılan reçeteden aldığım rapora kadar sağlık bilgilerime online olarak ulaşabilmeyi ve yine sistemdeki doktor ve doktorlarında görebilmesine imkan sağladığı çok güzel bir hizmet olduğunu söyleyebilirim.  
 
Sistem teknik özelliklerine ve işlemlere sırasıyla tekrar değinmek gerekirse,
Web sitesi ile birlikte beraberinde Android ve iOS mobil uygulamalar üzerinden detaylandırılan sağlık sistemi, Vatandaşla hakkında tüm detaylı sağlık listesini sunuyor. 
 
Sistem tarafından bir de bilgilerinizi kişiler ile paylaşmak için imkan sağlıyor. 
 
Mobil uygulama içerisinde yer alan hatırlatıcılar ile ilaç saatlerinizi hiç bir şekilde unutmuyorsunuz.
 
Geliştirilen sisteme giriş sağlamak için öncelikle bir e-Devlet Şifreniz veya e-Nabız Şifrenizin olması gerekiyor.
 
Bu şifrelerden bir tanesine bile sahip değilseniz, En yakında PTT şubesine giderek e-Devlet Şifresi ya da her hangi bir sağlık kuruluşuna giderek e-Nabız Şifresine sahip olabilirsiniz.
 
Günümüze kadar yaşanan tüm sağlık sorunlarını tek bir çatı altında toplayan e-Nabız, Beraberinde sahip olduğunuz sağlık hizmetlerini değerlendirerek, İlgili birimlere geri bildirim sistemi aynı zamanda sağlık kuruluş ve personellerin kendilerini iyileştirmeleri hakkında gerekli işlemler başlatılıyor. 
 
e-Nabız sitesi kendini şöyle tanımlıyor: "e-Nabız, muayene, tetkik ve tedavilerinizin nerede yapıldığına bakılmaksızın, kendi adınıza üretilmiş sağlık bilgilerinizi yönetebileceğiniz, tıbbi öz geçmişinize tek bir yerden ulaşabileceğiniz sistemin bütünüdür. Bizzat sizin verdiğiniz, süresi ve sınırı belirlenmiş yetki çerçevesinde sağlık kayıtlarınızın hekimlerce değerlendirilebildiği, böylelikle teşhis ve tedavi sürecinin kalitesini ve hızını artıran, sizinle hekiminiz arasında güçlü bir iletişim ağının kurulmasını sağlayan, güvenli bir şekilde internet ve mobil cihazlar üzerinden erişebileceğiniz dünyanın en geniş ve kapsamlı sağlık bilişim alt yapısıdır."
 
Daha fazla detay için https://enabiz.gov.tr/ adresine gidebilirsiniz.


e-Nabız Kişisel Sağlık Sistemi Nedir?