Periscope Nedir?

Tarih : 10.8.2015 Okunma Sayısı : 24535

PERISCOPE NEDİR, PERISCOPE NASIL KULLANILIR?

PERİSCOPE NEDİR, NASIL KULLANILIR?Bugünlerde adını sıkça duymaya başladığımız ve kısa sürede milyonlarca kişinin üye olduğu PERISCOPE uygulaması hakkında merak ettikleriniz ve bilmeniz gerekenleri kısaca bu yazımda özetledim.

PERSICOPE HAKKINDA KENİ ANLATIMLARIYLA :)

"Bir yıldan biraz daha fazla bir süre önce, olan biteni doğrudan başka birinin gözlerinden görme fikrinin çekiciliğine kapıldık. Ukrayna'daki bir protestocunun gördüklerini aynı anda görebilseydiniz ne yapardınız? Ya da Kapadokya'da güneşin doğuşunu balondan izleyebilseydiniz? Delice gelebilir, ama ışınlanmaya en yakın olanı gerçekleştirmek istedik. Her ne kadar etkinlikleri ve yerleri keşfetmenin pek çok yolu olsa da, bir yeri tam o anda canlı görüntüler aracılığıyla yaşamaktan daha iyisi olamaz. Bir resim bin kelimeye bedel olabilir, ancak canlı görüntüler sizi alıp başka yerlere götürebilir ve etrafı gezdirebilir."

 

PERISCOPE NEDİR?

Kısaca ifade etmek gerekirse Periscope Twitter'in görüntülü canlı yayın uygulamasıdır.

Periscope, görüntülü canlı yayın yapabileceğiniz ve kullanıcıların yaptığı canlı yayınları izleyebileceğiniz bir Twitter uygulamasıdır. Sadece istediğiniz kişilere canlı yayın yaparak yayınınızı özelleştirebileceğiniz gibi Periscope ile yapılan canlı yayınlar varsayılan olarak tüm kişiler tarafından görülebilir ve canlı olarak izlenmeyen yayınların daha sonrada izlenmesi mümkündür.

Bu sadece akıllı telefonunuz ile internet altyapısını kullanarak çevrenizde olup biteni Twitter üzerinden arkadaşlarınızla veya tüm dünya ile paylaşabilirsiniz.

Siz canlı yayına başladığınızda sizi takip edenler otomatik olarak bildirim alırlar. Başkaları yaptıkları canlı yayınlara sizi davet edebilirler.
Takip ettiğiniz kişilerden biri canlı yayın yapmaya başladığında sizi özel olarak özel canlı yayına davet edebilir.

 

Android için Periscope nereden indirebilirim?

Periscope Android sürümünü Google Play üzerinden Periscope yükleyebilirsiniz.

 

IOS için Periscope nereden indirebilirim?

Periscope IOS cihazlara yükleyebiliyor.  App Store üzerinden Periscope yükleyebilirsiniz.

 

Periscope İle Canlı Yayın Yapma

Bir Periscope hesabı oluşturun.  Periscope’u kullanmak için ilk önce Twitter hesabınızın olması gerekiyor. Twitter ile Periscope'a giriş yaptıktan sonra uygulamayı kullanmaya başlayıp canlı yayınlar yapabilirsiniz.

Periscope üzerinden canlı yayın yapmak için; uygulamanın alt bölümünde bulunan kamera simgesine tıklamanız gerekiyor. Bu bölüme tıkladıktan sonra; canlı yayınınızın gizli olup olmayacağını, konumun bildirilip bildirilmeyeceğini ve Twitter’da paylaşılıp paylaşılmayacağını seçip “Start Broadcast”e tıklayıp canlı yayına başlayabilirsiniz.
Periscope'un ayarlar bölümündeki Autosave seçeneği ile canlı yayınlarınızı telefonunuza da kaydedebilirsiniz.

Periscope hesabı nasıl olşuturulur bilmiyorsanız:
(Periscope hesabı nasıl oluşturulur?)

 

  • Periscope 'u açın.
  • Periscope uygulamasında alt ortada bulunan Kamera simgesine dokunarak Broadcast Tab sekmesini açın.
  • Canlı yayınınıza bir ad, bir açıklama girin. Bu açıklama canlı yayınınızı tanımlayan bir açıklama olsun.
  • Konumunuzu belirten Konum ayarları (Location Settins)nı ayarlayabilirsiniz.
  • Ayrıca canlı yayının gizli (private) veya genel olmasını sağlayacak simgeleri göreceksiniz.
  • Start Broadcast dokunarak canlı yayına başlayabilirsiniz.

 

Periscope ile Takipçilerinizi Yönetebilirsiniz

Periscope yine Twitter gibi takipçi üzerine kurulu bir sistem. Periscope’ta istediğiniz kişiyi takip edebilir, engelleyebilir ve takipçileriniz canlı yayına başladığında bildirim almanızı sağlayabilirsiniz. Canlı yayınlarda kullanıcılardan anlık mesaj alabilir ve etkileşimde bulunabilirsiniz.

PERİSKOPhttps://www.periscope.tv

 Yazar: Ömer ÖZTÜRK
AdWords Sertifikası
Analytics Sertifikası

 Periscope Nedir?