Sahte Şarj Aleti Nasıl Anlaşılır?

Tarih : 14.10.2015 Okunma Sayısı : 32325

Mobil çılgınları olarak hepimizin ortak sorunu çabuk biten şarjlar ve devamlı yanımızda taşıdığımız şarj cihazları telefonlarımızın ve bizim artık olmazsa olmaz ayrılmaz parçamız.

Nerede o eski günler şarj et ve 1 hafta kullan onlar artık eskide kaldı. Sarj sorunu için devamlı yanımızda taşıdığımız şarj aletleri ne kadar güvenilir? Kullandığımız telefonumuz ile uyumlu mu yoksa bir canlı bomba ile mi birlikte yaşıyoruz. Telefoncu bize Orijinal diye yoksa Çakma Sahte Şarj cihazımı sattı? Bu yazımızda bir Şarj aletinin Orijinal mi yoksa Sahte mi olduğunu nasıl anlayabileceğimizi fotoğraflı olarak örnekle anlatacağız.


Telefonların kabusu ve aynı zamanda olmazsa olmazı olan şarj aletlerini sahte mi yoksa orijinal mi birbirinden ayırması gerçekten çok zor. Telefonların girişlerine, şarj sürelerine ve hatta telefonun bataryasına bile zarar veren sahte aletlerin orijinal diye satıldığını sahtecilik yapanlara büyük fırsatlar doğduğunu hepimiz biliyoruz. Bu cihazlardan uzak durmamız gerektiğini hepimiz biliyoruz.

Peki bir cihazın sahte olup olmadığını nasıl anlarız?

Sizde küçük ipuçları ve biraz dikkat ile orijinal ile sahtelerinin kolayca ayırt edilebilirsiniz. 
 

İşte sahte sarj cihazınız anlamanıza yarayacak o ipuçları ve detaylar;

 
Sahte Şarj Cihazı Nasıl Anlaşılır? Marka ismi / Sahte Şarj aletinde "A" harfi daha kalın!
 
Sahte Şarj Cihazı Nasıl Anlaşılır? Boyut ve renk / Sahte soket de giriş boyu daha uzun, plastik malzeme rengi daha açık ve üzerindeki bağlantı işareti daha belirgin.(Samsung)
 
Sahte Şarj Cihazı Nasıl Anlaşılır? USB başlığı / Telefonlar için özel olarak üretilen şarj cihazlarının USB başlıklarında küçük bir delik bulunur. Bu delik kıvrımlı bir kareyi andırıyorsa cihaz orijinaldır, aksi takdirde ya sahtedir ya da telefon için üretilmiş olan bir şarj cihazı değildir.(Ipone)
 
Sahte Şarj Cihazı Nasıl Anlaşılır? Üretim yeri / Fiş kısımlarında sahte olan şarj aletinde üretici logosu daha kalın, uyarı yazıları orijinal olandan daha fazla.. A uyarısı orijinalinde yok. Samsung'un açıkladığına göre bu cihazlar sadece Vietnam'da üretiliyor ve asla Çin'de değil.
 
Sahte Şarj Cihazı Nasıl Anlaşılır? Çentik / Fiş girişi sonunda plastik kısımlar orijinalinde yok. Orijinal şarj aletlerinin uç kısımlarının altlarında bulunan yerde kesinlikle bir çentik vardır. Bu çentik göze çok batmasa da elinizle kolayca anlayabilirsiniz.
 
Sahte Şarj Cihazı Nasıl Anlaşılır? Kaplama / Sahte şarj cihazlarının dış kaplaması genelde kalitesizdir. Bu nedenle cihazın iç kısmının doğru yerleştirilmediğini ve kaplamanın yamuk kesimlere sahip olduğunu görebilirsiniz. Sahte fiş USB girişinde çentik var ve kenarlığı daha yüksek.

 

Yazar: Ömer ÖZTÜRK
AdWords Sertifikası 
Analytics Sertifikası Sahte Şarj Aleti Nasıl Anlaşılır?