DUNS NUMARASI NEDİR?

Tarih : 15.11.2016 Okunma Sayısı : 41841

DUNS NEDİR?

DUNS (Data Universal Numbering System), firma/işletmeleri sınıflandırmak amacıyla tahsis edilmiş, dünya çapında geçerliliği olan bir numaralandırma sistemidir. 

DUNS NUMARASI NEDİR?

Dun & Bradstreet’in dünya çapında uyguladığı bilgi numaralandırma sistemi “Data Universal Numbering System” D-U-N-S® Numarası, yaklaşık 250 milyon şirket ve bu şirketlerin grup bağlantılarının kayıt altına alınmasını ve izlenmesini sağlayan bir standart haline gelmiştir. DUNS kodu, şirketlerin uluslararası pazardaki rekabet gücünü arttırmakta ve DUNS koduna sahip şirketler potansiyel müşteriler tarafından daha kolay bulunabilmektedir. DUNS kodu Dun & Bradstreet (D&B) adlı özel bir ticarî firma tarafından tahsis edilmektedir.

D-U-N-S® Numaraları, Dun & Bradstreet veritabanındaki şirket ve kuruluşların dokuz haneli kimlik numaralarıdır. D-U-N-S® Numarası ticari kuruluşlar için güvenli bir kimlik kaydı sağlamakla birlikte, grup bağlantılarını da göstermektedir. Dünyanın önde gelen standart belirleyici organizasyonları tarafından da kullanılan D-U-N-S® Numarası, Avrupa Topluluğu, Birleşmiş Milletler ve ABD Federal Hükümeti gibi 50’nin üzerinde özel ve kamu kurumu tarafından da benimsenmiş ve kullanılmaktadır.

Dun & Bradstreet, kredi riski, satış ve pazarlama ile tedarik yönetimi bilgilerinin toplanması, analiz edilmesi ve raporlanması konusunda dünyanın lider ticari veri sağlayıcısıdır. D-U-N-S® Numarası ile D&B, işinizi yönetmek için ihtiyaç duyacağınız bilgilere ulaşmanızı sağlamaktadır.
 

DUNS NE İŞE YARAR?

D-U-N-S® Numarası ile;
Veritabanınızda bulunan çift kayıtları birleştirebilir ve temizleyebilirsiniz.
Farklı veritabanlarında tutulan bilgileri düzgün bir şekilde bir araya toplayabilir ve ilgili müşteri hesaplarını birleştirerek “tek-müşteri” hesabı yaratabilirsiniz.
 
Bir grubun toplam risk profilini belirleyebilir ve aynı grup içindeki çapraz satış fırsatlarını ortaya çıkarabilirsiniz.
 
Dışsal veri kaynakları ile kendi sistemlerinizin entegrasyonunu sağlayabilirsiniz.
Birbiri ile ilgisi olan tedarikçiler arasındaki bağlantıyı kurarak satın almadaki pazarlık gücünüzü artırabilirsiniz.
 
Müşterilerinizin, tedarikçilerinizin ve olası iş ortaklarınızın genel profillerini Dun & Bradstreet’ten temin edeceğiniz demografik bilgilerle oluşturabilirsiniz.

Ayrıca birçok işletme kayıt esnasında DUNS numarası talep etmekte bu numaraya sahip olmayan firma/işletmeleri sistemlerine dahil etmemekte veya hesap oluşturmasına izin vermemektedir.

Örneğin; Kurumunuza ait Mobil bir uygulamayı App Storede yayınlama için Apple Developer Hesabı almanız gerekir eğer bir DUNS numarasnız yoksa malesef bu hesap oluşturulamamakta veya bir Google ajansı veya Google hatırı sayılır bir müşterisi iseniz (belli harcama kriterlerini sağlayan) google size aylık faturalndırma yapmak için DUNS numarası isteyebilir. Örnekleri bu şekilde çoğaltabiliriz...
 

İŞLETMEM İÇİN DUNS'U NASIL ALINIRIM?

DUNS kodu almak isteyen bir işetme, başvurusunu İnternet üzerinden Dun & Bradstreet (D&B) firmasının web sitesi aracılığıyla yapabilir olsada burada sorgulamalar vs.. ABD için olduğu için ben size ülkemizde DUNS Number temin etme işlemleri için dnbturkey.com web sitesi üzerinden (https://www.dnbturkey.com/duns-numaras%C4%B1/duns-formu/) ilgili formu doldurarak başvurarak alabilirsiniz.

Kayıt formunun doldurulup gönderilmesinin ardından bir müşteri temsilcisi sizinle irtibat kuracak ve talebin işleme alınabilmesi için DUNS bedeli olan KDV dahil 295.00 TL’lik tutarın (2016/11) gönderilen banka hesabına yatırılıp, ödendi dekontunun kendilerine iletilmesini isteyerek süreçi başlatacaktır.

İşlemlerinizin ardından irtibatta olduğunuz firma size DUNS numaranızı ve DUNS kartınızı iletecektir.

Daha detaylı bilgi için [email protected]'a elektronik posta göndererek temasa geçebilirsiniz.
 
Fakat DUNS numarasını Apple üzerinden almak tamamen ÜCRETSİZDİR.
Sizden hizmet bedeli veya kayıt bedeli olarak ücret talep eden firmalara para vermek istemiyorsanız ki ben öyle yaptım işte bir kaç adımda DUNS numarası nasıl alınır:
 
1. Apple Member Center’a Girip “Enroll Now” butonuna basın.
2. Start Your Enrollment butonuna basın.
3. Entity Type olarak Company / Organization seçin ve  A D-U-N-S number kısmında Check Now linkine tıklayın.
4. Açılan sayfaya şirketinize ait doğru ve resmi bilgileri girin. Bu bilgiler DUNS ile paylaşılacak.
5. Doldurduğunuz bilgiler kontrol amaçlı size gösterilecek doldurduğunuz formdaki  bilgileri kontrol edip Submit’e basın.
6. Eğer sistemde kayıtlı bir DUNS numaranız var ise ekranda yazacaktır. Yok ise DUNS başvurunuz yapıldı ve 7 gün içerisinde DUNS numaranız ücretsiz olarak posta kutunuzda!


DUNS NUMARASI NEDİR?