Kullandığımız 3G ve 4G´nin anlamı nedir?

Tarih : 1.3.2012 Okunma Sayısı : 33486

Kullandığımız 3G ve 4G’nin anlamı nedir?Mobil teknolojide sıkça rastladığımız 3G ve 4G terimleri tam olarak ne anlama geliyor? Yüksek olan her zaman daha mı iyi?

3G veya 4G içerisinde bulunan G, jenerasyonu temsil ediyor. Genellikle her yeni G için yeni bir telefon almanız ve mobil şebekenizin bunu desteklemesi, gerekiyorsa pahalı yükseltmeler yapması gerekir.

1G, analog cep telefonlarını temsil ederken 2G dijital cep telefonlarını temsil ediyordu. Ancak daha sonra işler biraz karıştı. ABD’de 2003′de ortaya çıkan 3G, minimum 144Kbps internet hızı vaadediyor ve mobil genişbant sağlamayı amaçlıyordu. Bugün 3G'nin birçok çeşidi var ve bunlar ile 400Kbps ile 4000Kbps arasında hız elde etmeniz mümkün.

4G telefonlar daha da yüksek bir hız vaadetse de, bu hıza ulaşmak her zaman mümkün olmayabiliyor. 4G adını taşıyan çok sayıda teknoloji mevcut ve bu nedenle terim, neredeyse anlamını yitiriyor. 4G teknolojileri arasında HSPA 21/42, WiMAX ve LTE bulunuyor. Bazılarına göre sadece LTE gerçek 4G iken, bazılarına göre hiçbiri yeterince hızlı bir bağlantı sunmuyor.Kullandığımız 3G ve 4G´nin anlamı nedir?