Facebook şifreniz istense ne yaparsınız?

Tarih : 26.3.2012 Okunma Sayısı : 9283

Facebookİster kabul edilsin, ister edilmesin, Facebook artık hayatımızın bir parçası haline geldi. Bazı kullanıcılar Facebook'a takılmaktan kaçınıyor olsa da, özellikle Türkiye'de çok sayıda internet kullanıcısı, herhangi bir sebepten dolayı Facebook'u kullanmakta. Tabii bu durumun herkes farkında, işverenler ve işe alımla ilgilenen kişiler dahil.
 
Çoğu kimsenin özel yaşantısıyla (iş harici hayatı diyelim, daha doğru olur) ilgili pek çok olayı arkadaş çevresiyle paylaştığı bu platform, işe alımla ilgilenen personellerin de ilgisini çekmeye başladı. New York'ta gerçekleşen bir olayda Justin Bassett, Facebook şifresinin istenmesi durumuyla karşı karşıya kaldı.

Facebook şifrenizi alabilir miyim lütfen?
 
İş görüşmesine giden Bassett, ilgili kişinin sorularını yanıtlamasının ardından Facebook profiline ulaşılmaya çalışılması durumuyla karşı karşıya kalmış. Güvenlik ayarları, listede olmayan birinin profilini görmesine izin vermediği için Bassett'tan kullanıcı adı ve şifresi istenmiş. Bassett'ın tepkisi ise, iş başvurusunu geri çekmek olmuş. Haklı olarak, bir şirketin bu kadar kişisel bilgiye erişmeye çalışmasının anlamsız olduğunu düşünüyor.

Facebook şifreniz istense ne yaparsınız?


 

Firmaların bazıları, her çalışan alımında aynı soruyu soruyor: "Facebook profilinizi görebilir miyiz?". Firmalar maalesef özel yaşantı konusunda daha fazla bilgi almak istiyorlar. Başvuranlardan bazıları bu soruya net bir şekilde "Hayır" cevabını verebiliyorken, büyük çoğunluk buna karşı çıkamıyor.

2010'da yaşanan başka bir olayda ise Robert Collins, annesinin hastalanması ve vefat etmesi esnasında işten ayrılmış. Kendini toparlayıp aynı şirkete geri dönme girişiminde ise Facebook'a giriş bilgileri istenmiş. Şirketteki şahsın bunu isteme sebebi ise, Collins'in herhangi bir çete bağlantısının bulunup bulunmadığı. Bu soru karşısında şok olan Collins, çaresiz bir şekilde bilgilerini sunmuş. Neden yaptığı sorulduğunda ise "Ailemi doyurmak için işime geri dönmem lazımdı..." cevabını vermiş.
 
Program desteği de alınıyor
 
Firmalar, Facebook profil bilgilerine ulaşmak için bazı 3. parti programlar da kullanıyor. BeKnown ve Sears bunlardan en bilinenleri...
 
İşe alım esnasında bu tip "özel hayat araştırması" yapmak, son derece saçma bir olay. Bir çalışanın şirketine olan güvenini en başta kaybetmesi, çalışma isteğini ne yönde etkiler, tahmin edebiliyorsunuzdur. Hele ki iş görüşmesi gibi stresli bir durumda... Umuyoruz ki bu furya ülkemize de sıçramaz. Umuyoruz ki ülkemize sıçrasa bile, iş başvurusunda bulunanlar sağlam bir şekilde bu isteği reddedebilirler.

 Facebook şifreniz istense ne yaparsınız?